HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dětské hřiště uprostřed velkoměsta, které si samo vyrobí čisté mikroklima

Moderní dětské hřiště produkuje čisté mikroklima na hraní. Jde doslova o vzduchovou bublinu v centru Varšavy, která vytváří novou architektonickou typologii. Není zde dokonce ani nouze o rušivé okolí hlavního města. Zahradní systém řas maskuje okolní městský hluk a poskytuje dětem i dospělým uklidňující atmosféru.


Dětské hřiště ve městě
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: ©Maja Wirkus, ecologicstudio (se souhlasem)

Dětské hřiště bylo postaveno v Polsku

Objekty řešící problematiku znečištěného ovzduší se budou postupem času navrhovat téměř po celém světě. Proč se architektonické studio ecoLogicStudio rozhodlo postavit svůj prvotní projekt právě v Polsku? Varšava byla vybrána jako první ze všech měst v Evropě z důvodu vysokého stupně znečištění. Projekt je veřejný a stojí u vědeckého centra nedaleko lanového mostu Świętokrzyski. Podívejte se na detailní fotky v galerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: ©Maja Wirkus, ecologicstudio (se souhlasem)

Konstrukce tzv. vzduchové bubliny

Objekt dřevěné struktury je navržený do tvaru válce obaleného membránou ETFE. ETFE (ethylen-tetrafluorethylen) je materiál s vysokou pevností a trvanlivostí. Používá se nejčastěji u zastřešení, když už samotné sklo nestačí. Právě tato membrána chrání 52 bioreaktorů a řasy Chlorella sp, což vytváří skutečný skleník. Bioreaktory jsou z borosilikátového skla a obsah řas je až 520 litrů. Zelené řasy jsou v projektu zahrnuty především díky funkci filtrace toku znečištěného vzduchu (200 litrů za minutu). Celý objem válce je tedy naplněn kvalitním a pročištěným vzduchem.

Můžeme tedy říci, že se konstrukce skládá ze tří částí:

  • Monitorovací systém zkoumající znečištění městského ovzduší z perspektivy zdraví dětí.
  • Samotné čištění vzduchu zaměřující se na filtraci látek znečišťující ovzduší.
  • Naučnou funkci pro děti (zapojení do interaktivní ukázky toho, jakým způsobem můžeme uzdravit svá těla a naše města pomocí dýchání čistého vzduchu)

Děti uvnitř naleznou různá lana a skákací koule. Nemluvě o tom, že se dají prostory využít i jako venkovní učebna. Podívejte se, jak je interiér promyšlený, v naší galerii fotografií.

Jak je zajištěna kvalita ovzduší pro děti?

Jak již bylo zmíněno, hřiště obsahuje membránu ETFE, která ovládá mikroklima uvnitř konstrukce. Mimo to také stimuluje recyklaci vzduchu a přirozené větrání, což udržuje hřiště čisté. Řasy kromě filtrační funkce pohlcují znečišťující molekuly a oxid uhličitý. Tím uvolní do ovzduší čerstvý čistý kyslík. Monitor zpracovává hodnoty městského vzduchu. Je tak možné porovnat měření a zvýraznit kvalitu ovzduší v rámci šesti hlavních znečišťujících látek (oxid siřičitý, oxid uhelnatý, oxid dusičitý, přízemní ozón a jemné částice PM2,5 a PM10).

Celý proces čištění je poháněn sluneční energií a samotným hraním dětí. Fáze monitorování bude probíhat až do podzimu, aby mohly být výsledky zkoumány během rozdílných klimatických podmínek.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
01.04.2022

Photocredit: ©Maja Wirkus, ecologicstudio (se souhlasem)

2

Jak vybrat dětské hřiště na zahradu?

Dětské hřiště na zahradě je sen. Zatímco dospělí hledí především na bezpečnost, děti se chtějí bavit. Jak dětské hřiště vybrat?

Dřevostavba jako centrum pro děti: kousek bezpečí v betonové džungli

Prohlédněte si dřevostavbu v centru Bangkoku, která slouží jako bezpečné útočiště pro děti. Místní hovoří o projektu hřiště jako o „Lucerně“. Protože vnáší světlo do životů zdějších dětí.

Unikátní buňka v Brně zkoumá, jak využít dešťovou vodu a zlepšit tak klima ve městě

Jak zlepšit klima ve městě za využití dešťové vody? Na to odpovídá koncept City Cell Prototype. Přečtěte si rozhovor s tvůrcem.

Interiérové triky pro silnější imunitu

Období respiračních onemocnění je tu! Poradíme vám, jak doma posílit imunitu celé rodiny pomocí jednoduchých interiérových triků.

Moderní školka ze dřeva má multifunkční stěny z překližky a kreativní hřiště

Prohlédněte si úžasnou moderní školku postavenou ze dřeva, která respektuje okolní prostředí a zároveň poskytuje dětem dokonalé místo ke hrám a prozkoumávání.

Z jednoho stromu postavili bezezbytku hřiště a kiosek. Využili kůru, mízu i listí

Původní kmen a koruna stovky let starého stromu slouží jako základní architektonický prvek prodejního kiosku s dětským hřištěm v uměleckém parku. Prohlédněte si tuto unikátní konstrukci.

Skleník svépomocí – Milan vyrobil bytelný skleník za 42 tisíc a ukázal postup

Chtěli byste si na zahradě velký, pěkný, bezpečný a bytelný skleník z dřevěnou konstrukcí? Pan Milan vám poradí, jak na to.