HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Stavba americké venkovské chaty svépomocí – krok za krokem

V USA se hojně staví menší dřevostavby, které pak slouží jako rekreačních chaty. Jednu takovou jsme si vybrali a zachytili její výstavbu od základů až po její dokončení. Jedná se o menší rámovou dřevostavbu realizovanou svépomocí přímo na staveništi. Tyto venkovské chaty mají svůj nezaměnitelný vzhled díky typické americké dřevěné fasádě.


Stavba americké venkovské chaty svépomocí
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Carl Bengtson (Flickr CC 2.0)

Příprava staveniště

Na stavebním pozemku proběhlo vytyčení polohy stavby zkušeným geodetem. Následně se provedla skrývka zeminy (odebrání vrchní vrstvy půdy v několika centimetrech), která se složila na hromadu vedle budoucí stavby. Tato odebraná zemina bude po dokončení stavby sloužit ke zpětnému vyrovnání terénu v bezprostředním okolí stavby. Jako první stavební operace bylo zhotoveno bednění z desek pro budoucí roznášecí betonové pasy. Tím bylo také stanoveno umístění budoucích stěn chaty, které budou na těchto pasech vystavěny.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Carl Bengtson (Flickr CC 2.0)

Základy stavby chaty a protiradonové opatření

Po betonáži a částečném vytvrzení roznášecích pasů se na tuto konstrukci umístily velkoformátové dřevěné desky, které slouží jako bednění základových pasů. Tyto desky bylo potřeba ztužit a zafixovat jak vodorovně, tak svisle. Následně se do připraveného otvoru vložila betonářská výztuž a bednění se zalilo betonovou směsí. V určitých místech jsou v těchto nadzemních pasech zhotoveny otvory pro přívod odvod a vzduchu. Takového řešení základů bylo zvoleno s ohledem na radon, který se nachází v podloží stavby. Díky větrané mezeře se radon nedostane do prostoru domu a je přirozeně proudícím vzduchem skrz otvory odváděn do exteriéru. Mezi nadzemní betonové pasy byla rozprostřena vrstva kameniva.

Založení a hrubá konstrukce podlahy

Na vybetonované nadzemní základové pasy se nakotvily ocelové tyče, které se spojily se základovým dřevěným prahem. Pro dřevěný základový práh je vhodné zvolit například modřínové hranoly, případně jinou odolnější dřevinu. Při osazení je dřevěný zakládací práh v případě nerovností nutné vypodložit do absolutní roviny. To pak zajistí rovinnost stěn v horizontální rovině jejich délky. Mezi vybetonované základové pasy byla zhotovena hrubá betonová podlaha. V dalším kroku bylo potřeba na místo stavby navozit materiál pro stavbu chaty. V tomto případě se jedná hlavně o materiály pro nosnou konstrukci (stavební hranoly), tepelnou izolací a opláštění (OSB desky). Jako první bylo nutné udělat podlahový rošt z dřevěných hranolů, které se rozmístily podle projektu v pravidelných vzdálenostech. Záklop podlahového roštu je zhotoven z velkoformátových desek.

Výstavba stěn

Stěny chaty byly vyrobeny přímo na stavebním pozemku. Tomuto stylu výstavby se říká staveništní montáž a konkrétně v Severní Americe je to nejrozšířenější způsob výstavby dřevostaveb. Při skládání jednotlivých stěn se postupovalo podle výrobní dokumentace, která musí zohledňovat spočítanou statiku chaty. Hlavně je nutné dodržet a nepodcenit navrhnutou dimenzi překladů nad okny a dveřmi a také počet dřevěných sloupků, které tento překlad vynáší. U štítových stěn byla rovnou připravena kapsa pro osazení vrcholové vaznice budoucí střechy. V naší fotogalerii se můžete podívat, jak taková rámová konstrukce stěny vypadá. Po vytvoření rámu stěny se její venkovní strana opláštila OSB deskami, které se připevnily nastřelovacími hřebíky. Jednotlivé stěny po jejich vztyčení je nutné v rozích dostatečně spojit vruty.

Konstrukce střechy a terasy

V rámci konstrukce střechy se do připravených kapes štítových stěn osadila vrcholová vaznice z BSH profilu. Následně se do této vaznice a do zesílené pásnice obvodových stěn připevnily jednotlivé krokve. Spojení bylo řešeno přes ocelové třmeny u vaznice a ocelovými plechy u obvodových stěn. Později se umístila pojistná hydroizolace na krokve a stavba střechy pokračovala až po krytinu, na kterou byl v tomto případě použit šedý plech včetně lemování okrajů střechy. Další konstrukcí, kterou bylo potřeba nachystat, byla venkovní dřevěná terasa, která je založena obdobně jako podlahový dřevěný rošt. Na venkovní betonový základ se přikotvil dřevěný práh, který pak nese samotnou konstrukci terasových hranolů.

Dřevěná fasáda a vnitřní práce

Na opláštění stěn z OSB desek se umístila kontaktní folie a pokračovalo se dřevěnou fasádou z vodorovných prken umístěných mírně pod úhlem. Fasádní prkna jsou natřena šedou pigmentovou barvou. Orámování oken a rohové lišty jsou v barvě bílé. Světle šedou barvou jsou také natřeny palubky tvořící přesah střechy. Z vnitřní strany chaty proběhlo její zateplení pomocí minerální izolace. Předstěny obvodových stěn a zešikmené plochy střechy jsou konstruovány z ocelových profilů opláštěných protipožárním sádrokartonem. Vrcholová vaznice zůstane z části zapuštěná do interiéru a je řešena jako pohledová. 

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
20.11.2021

Photocredit: Carl Bengtson (Flickr CC 2.0)

0

Dřevostavba svépomocí: Úskalí, o kterých možná nevíte

Napadla vás tato myšlenka? V tom případě si přečtěte tento článek.

Garážové stání svépomocí: montážní návod a projekt ke stažení

Zvažujete u vašeho domu garážové stání pro své auto? Postavte si ho svépomocí. Dáme vám podrobný montážní návod včetěn výkresové dokuemntace ke stažení zdarma.

Dřevostavba svépomocí: Kolik opravdu stojí a kde můžete ušetřit?

Stavět dům vlastníma rukama může ušetřit peníze, ale přidat na starostech. Jaké fáze stavby si pohlídat a na co si při stavbě dát pozor?

Dřevěnou chatu postavil na přání majitelů ručně místní řemeslník

Dřevěná chatička, kterou postavil ručně místní řemeslník, poskytuje dost prostoru celé rodině. A pro případné návštěvy je tu zařízená maringotka. Zveme vás na návštěvu.

Dřevostavba svépomocí – jak si s ní poradil pan Tomáš?

Přemýšleli jste o stavbě dřevostavby svépomocí? Máme pro vás exkluzivní rozhovor s panem Tomášem, který si svoji dřevostavbu postavil vlastníma rukama. Jaké jsou jeho zkušenosti?

Starou chatu proměnili téměř svépomocí na plnohodnotný rodinný dům

Mladá rozrůstající se rodina koupila starou barabiznu. Levně a z velké části svépomocí ji přestavěla na plnohodnotný rodinný dům. Jak vypadá výsledek?

Ze starého návěsu postavil Kamil svépomocí dům pro celou rodinu. Výsledek vás ohromí

Zveme vás na jedinečnou proměnu starého návěsu v krásný rodinný domek s fantastickou terasou. Neuvěříte, že tento dům skoro nic nestál.

Velkolepá áčková chata s proskleným štítem a terasou je ukrytá v lesích

Lesní chata do tvaru A podtrhuje nejmodernější trendy současného navrhování interiérů. Podívejte se na fotografie v galerii.

Video: Nízkonákladovou DIY chatu postavili dva kamarádi za jeden den

DIY chata v lese byla sestavená za pouhý jeden den. Na realizaci se podíleli dva šikovní kutilové a odvedli opravdu skvělou práci. Podívejte se na krátký video návod v článku.

Montáž dřevostavby: Rodinný dům s provětrávanou dřevěnou fasádou – postup krok za krokem

Rodinný dům jako dřevostavba s fasádou z dřevěného obkladu je fenomén dnešní doby nejen u nás, ale i v zahraničí. V tomto článku jsme se podívali blíže na montáž dřevostavby krok po kroku.