HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Stavba americké venkovské chaty svépomocí – krok za krokem

V USA se hojně staví menší dřevostavby, které pak slouží jako rekreačních chaty. Jednu takovou jsme si vybrali a zachytili její výstavbu od základů až po její dokončení. Jedná se o menší rámovou dřevostavbu realizovanou svépomocí přímo na staveništi. Tyto venkovské chaty mají svůj nezaměnitelný vzhled díky typické americké dřevěné fasádě.


Stavba americké venkovské chaty svépomocí
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Carl Bengtson (Flickr CC 2.0)

Příprava staveniště

Na stavebním pozemku proběhlo vytyčení polohy stavby zkušeným geodetem. Následně se provedla skrývka zeminy (odebrání vrchní vrstvy půdy v několika centimetrech), která se složila na hromadu vedle budoucí stavby. Tato odebraná zemina bude po dokončení stavby sloužit ke zpětnému vyrovnání terénu v bezprostředním okolí stavby. Jako první stavební operace bylo zhotoveno bednění z desek pro budoucí roznášecí betonové pasy. Tím bylo také stanoveno umístění budoucích stěn chaty, které budou na těchto pasech vystavěny.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Carl Bengtson (Flickr CC 2.0)

Základy stavby chaty a protiradonové opatření

Po betonáži a částečném vytvrzení roznášecích pasů se na tuto konstrukci umístily velkoformátové dřevěné desky, které slouží jako bednění základových pasů. Tyto desky bylo potřeba ztužit a zafixovat jak vodorovně, tak svisle. Následně se do připraveného otvoru vložila betonářská výztuž a bednění se zalilo betonovou směsí. V určitých místech jsou v těchto nadzemních pasech zhotoveny otvory pro přívod odvod a vzduchu. Takového řešení základů bylo zvoleno s ohledem na radon, který se nachází v podloží stavby. Díky větrané mezeře se radon nedostane do prostoru domu a je přirozeně proudícím vzduchem skrz otvory odváděn do exteriéru. Mezi nadzemní betonové pasy byla rozprostřena vrstva kameniva.

Založení a hrubá konstrukce podlahy

Na vybetonované nadzemní základové pasy se nakotvily ocelové tyče, které se spojily se základovým dřevěným prahem. Pro dřevěný základový práh je vhodné zvolit například modřínové hranoly, případně jinou odolnější dřevinu. Při osazení je dřevěný zakládací práh v případě nerovností nutné vypodložit do absolutní roviny. To pak zajistí rovinnost stěn v horizontální rovině jejich délky. Mezi vybetonované základové pasy byla zhotovena hrubá betonová podlaha. V dalším kroku bylo potřeba na místo stavby navozit materiál pro stavbu chaty. V tomto případě se jedná hlavně o materiály pro nosnou konstrukci (stavební hranoly), tepelnou izolací a opláštění (OSB desky). Jako první bylo nutné udělat podlahový rošt z dřevěných hranolů, které se rozmístily podle projektu v pravidelných vzdálenostech. Záklop podlahového roštu je zhotoven z velkoformátových desek.

Výstavba stěn

Stěny chaty byly vyrobeny přímo na stavebním pozemku. Tomuto stylu výstavby se říká staveništní montáž a konkrétně v Severní Americe je to nejrozšířenější způsob výstavby dřevostaveb. Při skládání jednotlivých stěn se postupovalo podle výrobní dokumentace, která musí zohledňovat spočítanou statiku chaty. Hlavně je nutné dodržet a nepodcenit navrhnutou dimenzi překladů nad okny a dveřmi a také počet dřevěných sloupků, které tento překlad vynáší. U štítových stěn byla rovnou připravena kapsa pro osazení vrcholové vaznice budoucí střechy. V naší fotogalerii se můžete podívat, jak taková rámová konstrukce stěny vypadá. Po vytvoření rámu stěny se její venkovní strana opláštila OSB deskami, které se připevnily nastřelovacími hřebíky. Jednotlivé stěny po jejich vztyčení je nutné v rozích dostatečně spojit vruty.

Konstrukce střechy a terasy

V rámci konstrukce střechy se do připravených kapes štítových stěn osadila vrcholová vaznice z BSH profilu. Následně se do této vaznice a do zesílené pásnice obvodových stěn připevnily jednotlivé krokve. Spojení bylo řešeno přes ocelové třmeny u vaznice a ocelovými plechy u obvodových stěn. Později se umístila pojistná hydroizolace na krokve a stavba střechy pokračovala až po krytinu, na kterou byl v tomto případě použit šedý plech včetně lemování okrajů střechy. Další konstrukcí, kterou bylo potřeba nachystat, byla venkovní dřevěná terasa, která je založena obdobně jako podlahový dřevěný rošt. Na venkovní betonový základ se přikotvil dřevěný práh, který pak nese samotnou konstrukci terasových hranolů.

Dřevěná fasáda a vnitřní práce

Na opláštění stěn z OSB desek se umístila kontaktní folie a pokračovalo se dřevěnou fasádou z vodorovných prken umístěných mírně pod úhlem. Fasádní prkna jsou natřena šedou pigmentovou barvou. Orámování oken a rohové lišty jsou v barvě bílé. Světle šedou barvou jsou také natřeny palubky tvořící přesah střechy. Z vnitřní strany chaty proběhlo její zateplení pomocí minerální izolace. Předstěny obvodových stěn a zešikmené plochy střechy jsou konstruovány z ocelových profilů opláštěných protipožárním sádrokartonem. Vrcholová vaznice zůstane z části zapuštěná do interiéru a je řešena jako pohledová. 

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
20.11.2021

Photocredit: Carl Bengtson (Flickr CC 2.0)

0

Mohlo by Vás zajímat: