HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Americký sen o dřevostavbě

Lidé u nás své představy o dřevostavbách čerpají hlavně ze dvou zdrojů: ze zkušeností daných výstavbou socialistických okálů a ze zážitků ze zahraničí. Například každý, kdo byl někdy na návštěvě v USA nebo Kanadě se nemohl s dřevostavbami nesetkat.

Přestože to zní neuvěřitelně, je to tak: Američané jsou průkopníky bydlení v domě založeném na principu moderních dřevostaveb. Všechny ty honosné paláce, které známe ze seriálu Beverly Hills 90210, jsou dřevostavby. Vzpomínáte si na film Střihoruký Edward a téměř kýčovitou vesničku, ve které se odehrával hlavní děj? To nebyla fantazie režiséra Tima Burtona. To je všední realita amerického středozemí. V Americe totiž existují jen dvě města, postavená z cihel a betonu: New York a Washington.

Kultura bydlení v Americe se však netěší příliš dobré pověsti. Je na vině dřevostavba? Odpověď je ano i ne.


Americký sen o dřevostavbě

Americké domy jsou jako dřevostavby bravurně zvládnuté po ekonomické stránce. Cena samotné stavby tam tvoří oproti ceně pozemku zanedbatelnou položku. Provoz takového domu je navíc velmi levný a efektivní.

Vytápěn je horkovzdušným elektrickým topením (které ale umí i klimatizovat), teplou vodu zajišťuje vlastní bojler a vybavení domu se celkově sestává z unifikovaných prefabrikátů. Údržba je tedy téměř nulová. Majitel si tak nemusí dělat starosti, pokud chce něco na domu obnovit. Místo složité rekonstrukce si jednoduše koupí supermarketový komplet „koupelna, typ XX“ a za odpoledne má hotovo.

Bude Vás zajímat: Přímotopy: Kdy se vyplatí?

Na druhou stranu, v Americe se už nějakých 50 let staví podle stejného receptu: betonové patky, na nich vystavěná dřevěná konstrukce, z jedné strany obitá plechem, z druhé strany sádrokartonem. A to vše vyplněné skelnou vatou. Není potom divu, že Americké domy jsou prolezlé šváby, je v nich slyšet každý „prd“.

Bude Vás zajímat: Mobilní dřevostavby jsou zajímavý hack

Navíc vypadají jeden jako druhý, bez jakékoliv snahy o estetickou inovaci. Úrovní použitých materiálů a technologického postupu vůbec tyto domy snesou srovnání se socialistickými okály, nikoliv ale s moderními evropskými dřevostavbami. Do těch se šváb nedostane a skladba stěny rozhodně není jen OSB deska-skelná vata-sádrokartón.

Bude Vás zajímat: Stropní a podlahové OSB desky

Americká dřevostavba dokonale odpovídá americkému myšlení. Věci mají sloužit svému a účelu, a pak se vyhodí. Pro americké obyvatelstvo je tudíž bydlení nutným doplňkem k práci. Chodí tam pouze přespávat. V Americe také není zvykem vícegenerační bydlení, děti své rodiče zpravidla opouštějí ještě před dosažením dospělosti.

Průměrný Američan několikrát za svůj život změní bydliště. K čemu by pak investoval do drahého domu, když v něm za pár let stejně ani on, ani nikdo z rodiny bydlet nebude? A nový majitel? Ten dům zbourá a na jeho místě si raději postaví nový. Není proto divu, že Američani už dávno ztratili kontakt s nejnovějším vývojem v dřevostavbách. Kdo tedy bere zážitek s americkou dřevostavbou za bernou minci, zakládá svůj názor na umění zaostalých neumětelů.

Bude Vás zajímat: Modulové dřevostavby do milionu

Jaké jsou vaše zkušenosti s dřevostavbami za našimi hranicemi? Napište nám do diskuse.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
24.05.2012

Photocredit: Archiv redakce

30

Na čem v dřevostavbě nešetřit

Úspora nemusí být vidět, ale vaše peněženka o ní bude vědět.

Stavba dřevostavby systémem two by four

Jaké má výhody a slabiny letmá montáž na staveništi, tedy systém two by four?

Montovaná dřevostavba za 3 týdny

Díky panelové výstavbě dřevostaveb, je možné bydlet za 3 týdny

Co nám daly a vzaly okály

Češi se díky nim poprvé seznámili s pojmem montovaný dům.

Zkroťte náklady na vytápění dřív, než dům postavíte

Nová kalkulačka vám spočítá náklady na vytápění vašeho domu

Americké dřevostavby: Jak vypadají? Máme fotky!

Navštívili jsme přehlídku pěti luxusních amerických dřevostaveb

Dřevostavba bez architekta = dům na půl plynu

Jiný úhel pohledu na dilema typový projekt vs. dřevostavba od architekta

Vesnický dům v Chocově spojil kámen s dřevostavbou

Dřevostavba v Chocově stojí na původních kamenných základech. Uvnitř však překvapí krásnými detaily, které kombinují tradiční i moderní materiály.

Bodie: Dřevěné město duchů, kde se zastavil čas

Dnes již opuštěné město Bodie nabídne zajímavou podívanou do doby zlaté horečky. Dřevěná stavení zůstala v původním stavu, jakoby si jejich majitelé jen odskočili na polední pauzu.

Rodinný dům na úpatí sopky, který vás uhrane optickými iluzemi

Stojí uprostřed divoké krajiny nedaleko aktivní sopky, přesto zachovává stroze moderní vzhled. Pojďte se s námi podívat na rodinný dům Casa Hualle.