HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Americký sen o dřevostavbě

Lidé u nás své představy o dřevostavbách čerpají hlavně ze dvou zdrojů: ze zkušeností daných výstavbou socialistických okálů a ze zážitků ze zahraničí. Například každý, kdo byl někdy na návštěvě v USA nebo Kanadě se nemohl s dřevostavbami nesetkat.

Přestože to zní neuvěřitelně, je to tak: Američané jsou průkopníky bydlení v domě založeném na principu moderních dřevostaveb. Všechny ty honosné paláce, které známe ze seriálu Beverly Hills 90210, jsou dřevostavby. Vzpomínáte si na film Střihoruký Edward a téměř kýčovitou vesničku, ve které se odehrával hlavní děj? To nebyla fantazie režiséra Tima Burtona. To je všední realita amerického středozemí. V Americe totiž existují jen dvě města, postavená z cihel a betonu: New York a Washington.

Kultura bydlení v Americe se však netěší příliš dobré pověsti. Je na vině dřevostavba? Odpověď je ano i ne.


Americký sen o dřevostavbě

Americké domy jsou jako dřevostavby bravurně zvládnuté po ekonomické stránce. Cena samotné stavby tam tvoří oproti ceně pozemku zanedbatelnou položku. Provoz takového domu je navíc velmi levný a efektivní.

Vytápěn je horkovzdušným elektrickým topením (které ale umí i klimatizovat), teplou vodu zajišťuje vlastní bojler a vybavení domu se celkově sestává z unifikovaných prefabrikátů. Údržba je tedy téměř nulová. Majitel si tak nemusí dělat starosti, pokud chce něco na domu obnovit. Místo složité rekonstrukce si jednoduše koupí supermarketový komplet „koupelna, typ XX“ a za odpoledne má hotovo.

Bude Vás zajímat: Přímotopy: Kdy se vyplatí?

Na druhou stranu, v Americe se už nějakých 50 let staví podle stejného receptu: betonové patky, na nich vystavěná dřevěná konstrukce, z jedné strany obitá plechem, z druhé strany sádrokartonem. A to vše vyplněné skelnou vatou. Není potom divu, že Americké domy jsou prolezlé šváby, je v nich slyšet každý „prd“.

Bude Vás zajímat: Mobilní dřevostavby jsou zajímavý hack

Navíc vypadají jeden jako druhý, bez jakékoliv snahy o estetickou inovaci. Úrovní použitých materiálů a technologického postupu vůbec tyto domy snesou srovnání se socialistickými okály, nikoliv ale s moderními evropskými dřevostavbami. Do těch se šváb nedostane a skladba stěny rozhodně není jen OSB deska-skelná vata-sádrokartón.

Bude Vás zajímat: Stropní a podlahové OSB desky

Americká dřevostavba dokonale odpovídá americkému myšlení. Věci mají sloužit svému a účelu, a pak se vyhodí. Pro americké obyvatelstvo je tudíž bydlení nutným doplňkem k práci. Chodí tam pouze přespávat. V Americe také není zvykem vícegenerační bydlení, děti své rodiče zpravidla opouštějí ještě před dosažením dospělosti.

Průměrný Američan několikrát za svůj život změní bydliště. K čemu by pak investoval do drahého domu, když v něm za pár let stejně ani on, ani nikdo z rodiny bydlet nebude? A nový majitel? Ten dům zbourá a na jeho místě si raději postaví nový. Není proto divu, že Američani už dávno ztratili kontakt s nejnovějším vývojem v dřevostavbách. Kdo tedy bere zážitek s americkou dřevostavbou za bernou minci, zakládá svůj názor na umění zaostalých neumětelů.

Bude Vás zajímat: Modulové dřevostavby do milionu

Jaké jsou vaše zkušenosti s dřevostavbami za našimi hranicemi? Napište nám do diskuse.

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Josef Nerušil
redaktor Dřevostavitele

Vydáno dne:
24.05.2012

Photocredit: Archiv redakce

29

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE