HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Bydlení v domě z 18. století je jen pro opravdové milovníky tradičního bydlení

Historické domy mají svoje osobité kouzlo. Jsou vždycky jedinečné a dýchá z nich kus historie a života našich předků. Spousta z nás šla někdy kolem historického polorozpadlého statku, mlýna či zámečku a říkala si, jak by to tady bylo krásné, kdyby ho někdo zrenovoval. A proč to vlastně někdo neudělá...


Stodola z 18. století byla citlivě renovována pro mladou rodinu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Christian Flatscher

Trpělivost a schopnost dělat kompromisy rodině naštěstí nechyběla

Ne každý tuší, že zrenovovat historickou stavbu stojí nejen spoustu peněz, ale i nervů. Vyžaduje to hodně trpělivosti a kompromisů, a přestože je výsledek většinou výjimečný, každý nedokáže žít v domě s takovými omezeními. To naštěstí není případ rodiny německých hudebníků, která si koupila typický Hallenhaus z 18. století. I když je čekalo těžké vyjednávání s památkáři, rozhodli se dům kompletně zrekonstruovat, a poté ho používat ke každodennímu bydlení.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Christian Flatscher

Typická stavba severního Německa z 18. století

Hallenhaus byl typickou hrázděnou zemědělskou stavbou severního Německa, Porýní a Westfálska. Byla to jednoduchá obdélníková stavba, ve které byly obytné místnosti, stodola a stáje pro zvířata pod jednou střechou. Ještě dnes se vyskytuje v mnoha vesnicích některých německých oblastí, přestože se tyto stavby přestaly stavět během 19. století. Dům, který rodina zakoupila, byl postaven už na konci 18. století a celou dobu poměrně dobře udržován. Protože ale noví majitelé nejsou farmáři, ale hudebníci, musel dům projít kompletní rekonstrukcí, která by ho přiblížila dnešním moderním standardům bydlení.

Spojením tří prostorů vznikl dostatek místa pro celou rodinu i hosty

Aby dům více vyhovoval potřebám mladé moderní rodiny, která se živí především hudbou, bylo do středu tří paralelních prostorů přidáno jedenáct metrů vysoké hudební studio s celou prosklenou stěnou a pianem. Ve východní stodole byl navíc postaven domek pro hosty s odděleným vchodem a přidána byla velká koupelna v západním křídle. Tři původní jednotky byly spojeny do jedné o celkové výšce pěti pater. Dům má tři obytná patra, zbytek už je jen otevřený prostor střechy. Nové prostory jsou tedy hodně vysoké a zároveň úzké.

Tradiční rozdělení prostorů se liší od moderních interiérů

Celý vnitřní prostor měří 350 metrů čtverečných a je rozdělen do tří pater. Každé patro je ještě navíc rozděleno do dvou oddělených částí – části pro hosty a části majitelů. Dům je velmi úzký a vysoký, uspořádání je tak dost netypické. V přízemí je hudební studio, velká koupelna, pracovna, malý obývací pokoj, kuchyň s jídelním stolem a opravdu prostorná jídelna se stolem a židlemi až pro 12 lidí. V prvním patře jsou potom dva dětské pokoje, herna a ložnice rodičů. Druhé patro už patří pouze hostům, je v něm kuchyň a obývací pokoj. Část pro hosty je úzká vysoká nudle, kde v přízemí je pouze koupelna, v prvním patře ložnice a až nahoře na střeše jsou společenské místnosti. Prohlédněte si atypický půdorys domu ve fotogalerii.

Původní propojení jednotlivých prostorů zůstalo zachováno

Původní okna jsou velmi malá, jelikož sloužila především k větrání uloženého sena a neměla pouštět moc světla. Proto byla k domu přidána na severní straně velká okna, která prostor dostatečně osvětlují a propouštějí denní světlo. Historická budova měla několik vchodů a byla uvnitř hodně propojená, aby mohly probíhat různé zemědělské činnosti současně. Toto propojení bylo zachováno, což umožňuje soužití rodinného života, kreativity a práce v podobném duchu jako v minulých stoletích.

Veškerá moderní doplnění interiéru, která byla provedena, byla udělána tak, aby se dala kdykoliv odstranit a obnovit historický vzhled budovy. Byl to jeden z požadavků památkářů a byl tak splněn německý zákon na ochranu památek, který umožňuje přizpůsobení historických budov modernímu využití.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
18.05.2020

Photocredit: Christian Flatscher

0

Historie dřevostaveb: odjakživa reagují na trendy své doby

Historie a vývoj staveb ze dřeva. Jak se měnily v posledních stovkách let?

Malý exkurz do moderní historie dřevostaveb

Jaké dřevostavby se stavěly kdysi, nebo dnes staví za našimi hranicemi? Dozvíte se v článku.

Vyhoví roubenka současným požadavkům na bydlení?

Zajímáte se o historický vývoj dřevostaveb až do současnosti? Jaké požadavky jsou kladené na sruby a roubenky z hlediska prostupu tepla a jak postupovat při jejich povolení na stavebním úřadě? Jaká je současný stav nařízení se dozvíte zde

Fascinující dřevěné kostely, které přečkaly staletí

Dřevěné sakrální stavby mají bohatou a zajímavou historii. Jejich konstrukce může být roubená, rámová nebo hrázděná. Podívejte se na tradiční dřevěné kostely z celého světa, které rozhodně nejsou kýč.

I za historickou fasádou se může skrývat moderní bydlení

Řadový dvojdomek z 19. století přestavěli po svém. Prohlédněte si dům, který za cihlovou fasádou ukrývá moderní minimalismus.

Dřevo v hlavní roli: záchrana památkově chráněné stavby

Jak smysluplně zmodernizovat historickou stavbu? Správný recept nám dnes prozradí norští architekti. Budeme potřebovat dřevo a cit.

Dokonalá proměna polorozpadlé farmy v moderní bydlení

Co si počít se zděděnou polorozpadlou farmou? Pokud máte dost energie a peněz, přestavte ji v dokonalé moderní bydlení. Nechte se inspirovat dnešním článkem.

Třípatrová hrázděná stavba vypadá k světu i po půl tisíciletí

Památkově chráněná celodřevěná stavba Little Moreton Hall je jednou z nejstarších dochovaných staveb na území Velké Británie a stojí opravdu za návštěvu.

Renovace bytu v historickém centru – dřevo a světlo vnesly do interiéru život

Úžasná proměna bytu v historickém centru památkově chráněné zóny. Jak citlivě zrenovovat takové místo, aby se v něm dalo moderně bydlet?

Originální domov vytvořili z bývalého divadla. Auto parkují v obýváku

Navštivte originální dům, který vznikl ze starého divadelního prostoru. Netradiční prvky tu najdete na každém kroku.