HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

4 způsoby, jak si levně a legálně postavit minidomek

Bydlení v malé chatce v lese vypadá jako fantazie. Je to jedna z věcí, o kterých mnoho lidí sní, ale jen málo z nich ji zrealizuje. V posledních letech se stále více lidí zajímá o tzv. tiny living. Pokud patříte k těm, kteří přemýšlejí o bydlení v malém domku, přinášíme vám pár užitečných informací, které se vám můžou při plnění vašeho snu hodit.


Tiny house svépomocí
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Co znamená tiny living?

Pojem tiny living označuje trend zmenšování obytné plochy potřebné k životu, zjednodušování bydlení a v podstatě žití s co nejméně věcmi a s co nejmenší spotřebou. Ačkoliv to zní dobrodružně a zajímavě, bydlení v malém není pro každého. Vyžaduje to určité odhodlání a spojení s celkovým životním stylem.

Je dobré si třeba na 14 dní tiny house pronajmout a vyzkoušet si v něm bydlet. Snadno tak zjistíte, kolik prostoru vám stačí a kolik je už málo. Do tiny living jsou zahrnuty domky do 45 m2. Podívejte se na tyto malé stavby určené k celoročnímu bydlení ve fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, Joe Fletcher, Jarusha Brown, Viva Collectiv

Proč bydlet v malém domě?

Existuje mnoho důvodů, proč lidé chtějí malý domek. Když žijete v dokonalém prostoru, život je lepší. I když je domek malý, noví majitelé většinou rychle zjišťují, že to je veškerý prostor, který potřebují. Málo prostoru nutí lidi přemýšlet dvakrát o hromadění nepotřebných věcí a všechny prostory jsou smysluplně využity. Úklid malých místností zabere méně času než úklid sedmi nebo osmi velkých místností. Tiny housy často spoléhají na obnovitelné zdroje energie. Solární panely vám pomohou ušetřit peníze, protože nebudete závislí na elektrické síti.

Tiny house – vytápění

Malé prostory se jednodušeji vyhřívají, většinou stačí kamna na dřevo. Vytápění dřevem je nejjednodušší a nejlevnější, navíc je blízké přírodě a ekologické. Množství dřeva, které se v maličkém prostoru spálí, je minimální. Kamna je vhodné doplnit elektrickým dotápěním pro situace, kdy nejste déle doma (domek by promrzl).

Můžu si postavit tiny house svépomocí?

Samozřejmě je to možné a s dobrým návodem to zvládne každý šikovnější kutil. Vyžaduje to ale značné úsilí a samozřejmě čas. Pro většinu budoucích majitelů tiny housů je jednodušší si objednat už hotový domek a nechat si ho postavit na klíč. Pro ty, kteří by rádi zkusili stavbu svépomocí, přinášíme pár tipů, jak na to.

Mladý student dostavěl tiny house za 450 tisíc u Karlových Varů

1. Áčkový minidomek

Tiny housy ve tvaru písmene A krásně zapadnou do lesa a zkušení domácí kutilové ví, že konstrukce není nijak složitá. Jde v podstatě o prodlouženou střešní konstrukci, která plně nahrazuje svislé obvodové stěny. Pokud přemýšlíte, že si takový minidomek sami postavíte, inspirujte se tímto článkem.

Áčkový minidomek, který je natolik jednoduchý, že ho majitelé zvládli částečně postavit sami

2. Malý srub

Kdo by nechtěl mít malý srub uprostřed lesa. Klasický obdélníkový srub s malými okny a šikmou střechou vypadá nádherně. Nicméně postavit ho vlastníma rukama z přírodních materiálů není nic jednoduchého a vyžaduje to už opravdové zkušenosti.

Nadšený teenager Erik si postavil srub vlastníma rukama. Trvalo mu to rok

3. Dřevěný tiny house

Postavit jednoduchý dřevěný domek není tak náročné jako stavba srubu, ale určité znalosti a dovednosti už to vyžaduje. Pozvěte přátele, každý z nich určitě něco umí. Nebojte se využívat masivní dřevěné panely či jiné velkoplošné materiály.

Zvládli jsme si sami postavit malý dům a bylo to nečekaně super, říkají majitelé

4. Tiny house na kolečkách

Chcete-li raději mobilní domek na kolečkách, máme pro vás spoustu podrobnějších informací uvedených v článku níže. Podívejte se také do bohaté galerie, kde najdete spoustu inspirativních fotografií mobilheimů.

Co je to celoroční mobilheim? Je potřeba stavební povolení a na co dát pozor ze strany úřadů?

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
23.09.2022

Photocredit: Shutterstock

3

Tři kamarádky se vrhly do investice za 800 tisíc – postavily si svépomocí tiny house u Pelhřimova

V Pelhřimově stojí kouzelná maringotka, která ukrývá krásný příběh tří kamarádek. Podívejte se na malý tiny house vyrobený svépomocí v naší fotogalerii.

Tiny house na Vysočině s rustikální fasádou z modřínových fošen postavil kompletně svépomocí

Úžasný tiny house s koupacím sudem na Vysočině je téměř hotový, chybí už jen ohrada s alpakami. Podívejte se na fotky z výstavby tiny housu i úžasný finální výsledek.

Zvládli jsme si sami postavit malý dům a bylo to nečekaně super, říkají majitelé

Barbora a Tibor si postavili svépomocí malý dům, ve kterém se rozhodli žít, dokud se ji nenarodilo dítě. Přečtěte si jejich příběh v článku.