HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Farmář Pavel ušetřil za stavební pozemek a luxusní chatu postavili na skalním výběžku

Poblíž Plzně stojí 6metrová dřevostavba s finskou saunou, koupacím sudem a vířivkou. V rozhovoru se dozvíte, jak farmáři Pavel a Hana získali stavební povolení k započetí výstavby na útesu skály a jaké problémy kvůli tomu museli řešit. Jak celoročně využívanou chatu za 1,5 milionu vytápí a jakým způsobem je na skále kotvena?


Farmář Pavel ušetřil za stavební pozemek a luxusní chatu postavili na skalním útesu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Photo: Antonín Matějovský; Útulnoff (se souhlasem)

Návrh dřevostavby svěřili do rukou architektů

Manželské duo, Pavel a Hana, během pandemie nelenili a rozhodli se vložit veškerou svoji energii a důvěru do krásného projektu ležícího v malé vesničce Milínov. Objekt plánovaný poblíž jejich bio farmy musel respektovat svoje umístění a svým vzhledem dokonale zapadat do tamější přírody. Podívejte se do fotogalerie, jak se architekti a dodavatelé s požadavky poprali.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Photo: Antonín Matějovský; Útulnoff (se souhlasem)

Dřevostavba realizovaná systémem 2by4

Nosná konstrukce dřevostavby je řešená systémem 2by4 (two by four systém), opláštění je klasickými OSB deskami a fasádu tvoří obklad z neošetřených modřínových prken. Chata je ukotvena betonovými patkami s navrtanou výztuží do skály na základě statického a geologického posudku.

Zastavěná plocha dřevěné chaty je přibližně 40 m2, přičemž podlahová plocha činí skromných 22 m2 + spací patro. 

Konstrukce stavby je realizovaná ze smrkového dřeva z vlastního lesa vzdáleného 300 metrů od stavby. V interiéru jsou použity obkladové a podlahové palubky taktéž ze smrku. Modřínové dřevo, které jsme použili naopak na fasádu, má velkou výhodu v tom, že není potřeba ho nijak před vnějšími přírodními vlivy ošetřovat,“ říká majitel Pavel.

Ložnice s famózním výhledem na bio farmu

Hlavní obytná místnost s krbem a kuchyňským koutem je umístěná na jižní straně. Severní část je značně užší než ty ostatní, což je také jeden z důvodů, proč právě sem navrhli manželé koupelnu s toaletou. Nad ní je ložnice, do které se dostanete po strmém schodišti. Výhledy, které tento pokoj nabízí, si dozajista zamilujete. Na západní straně je samostatně stojící budova, ve které objevíte finskou saunu s téměř celou prosklenou stěnou.

Volba místa byla jasná. Remízek uprostřed pastviny, kam mířily naše kroky s přáteli, kteří vždy obdivovali nádherný a ničím nerušený výhled do krajiny, se nám usadil v hlavě s vidinou designové dřevostavby ve stylu hygge.

Získávání stavebního povolení se protáhlo na rok

Od prvotní studie až po kolaudaci uběhly přibližně 2 roky, samotná stavba však trvala pouhé 4 měsíce.

Zajímavou zkušeností bylo jednání s odborem životního prostředí při získávání stavebního povolení. Místo a okolí stavby bylo podrobeno důkladnému zkoumání, zda objekt negativně nenaruší nějakou chráněnou rostlinu či ohroženého živočicha. V rámci stavebního řízení nám byl nařízen tzv. biologický posudek investora, čímž se zahájení stavby zpozdilo o celý rok.

Během výstavby neproběhly žádné drastické terénní úpravy. Nebyly ani nutné. Vše bylo koncipováno tak, aby byl terén zachován v původním stavu. Došlo pouze k mírnému srovnání některých ploch a obnovení původního travního porostu. Výstavba tak nezasáhla ani jeden strom (reliéfně neutrpělo složité podloží).

Tiny house na Vysočině s rustikální fasádou z modřínových fošen postavil kompletně svépomocí

Terasa musela být rozdělena do dvou výškových úrovní

Na základě složitého reliéfu skalního útesu musela být venkovní terasa rozdělena do dvou výškových úrovní. Na jedné z nich je dokonce venkovní koupací sud. Milovníci finské sauny ocení i vstup do přilehlé budovy, která je orientovaná na západ. Výhled ze sauny s obrovským oknem poskytuje krásné večerní výhledy.

Chata navržená jako k celoročnímu využívání

Pavlův a Hančin skromný domek je navržený k celoročnímu užívání. Vytápění v dřevostavbě je řešeno peletkovými automatickými krbovými kamny s tepelným výměníkem. 

  • Varná deska v kuchyni je elektrická.
  • Vodu čerpají manželé z nedalekého vrtu.
  • Odpady jsou řešené jímkou, která je pravidelně vyvážena.
  • Elektřina je vedena kabelem v zemi z nedalekého kravína a využívá se např. k provozu lednice a mrazáku, svícení a nabíjení mobilních telefonů.

V letních měsících není potřeba klimatizace, tiny house je umístěn uprostřed remízku se vzrostlými stromy, které se postarají o to, aby v interiéru bylo příjemně i v těch největších vedrech.

Zeptali jsme se majitelů na pár otázek

Proč navštívit právě váš tiny house? V čem je unikátní?

Hosté zde ocení absolutní splynutí s okolní přírodou, klid a relax daleko od lidských obydlí, a to s veškerým pohodlím a luxusem. Při pobytu v domečku lidé načerpají pozitivní energii, kterou do něj vložili všichni, kteří se podíleli na jeho vzniku.“

Chystáte se na další podobné projekty?

Glampingové objekty jsou velmi vyhledávané, proto se nabízí nezůstat pouze u jednoho. Takže ano, nový projekt již máme ve fázi studie a v současné době připravujeme technickou dokumentaci.“

Je něco, co byste vzkázali lidem, kteří zvažují podobný projekt?

„Při realizaci takového projektu vždy dojde k nejrůznějším komplikacím a nepředvídaným situacím. Velmi důležité je si vybrat realizační tým, který stejně jako vy fandí tomuto projektu a neberou ho jen jako prostý business, ale jsou rádi, že se mohou podílet na něčem výjimečném a tak trochu jiném. Musím říci, že náš tým byl naprosto skvělý a díky tomu je náš tiny house doslova protkán pozitivní energií.“


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
08.12.2022

Photocredit: Photo: Antonín Matějovský; Útulnoff (se souhlasem)

0

Prověření stavebního pozemku před jeho nákupem nebo výstavbou je zásadní

Plánujete výstavbu rodinného domku? Nebo jste teprve na začátku a máte v plánu koupit stavební pozemek? Co všechno prověřit se dozvíte v následujícím článku.

Stavbu domu vyřešili během jednoho víkendu. Podělili se o zkušenosti

Mladá rodina ze severní Moravy se potřebovala přestěhovat do většího. Jejich příběh o stavbě domu je plný zvratů. Podělili se o něj v krátkém rozhovoru.

Mladý pár si přál zapustit kořeny. Našel dokonalý pozemek a postavil si dům s úchvatným výhledem

Plážový dům pro trávení volného času a trvalé bydlení v budoucnu. Jak si s takovým plánem mladý pár poradil, si přečtěte v našem článku.

4 důvody, proč jsou pro založení dřevostavby lepší zemní vruty než beton

Co je to zemní vrut a opravdu se hodí pro založení dřevostavby? Přečtěte si, jaké jsou výhody zemních vrutů a na co všechno je možné je využít.

Tři kamarádky se vrhly do investice za 800 tisíc – postavily si svépomocí tiny house u Pelhřimova

V Pelhřimově stojí kouzelná maringotka, která ukrývá krásný příběh tří kamarádek. Podívejte se na malý tiny house vyrobený svépomocí v naší fotogalerii.

Zvládli jsme si sami postavit malý dům a bylo to nečekaně super, říkají majitelé

Barbora a Tibor si postavili svépomocí malý dům, ve kterém se rozhodli žít, dokud se ji nenarodilo dítě. Přečtěte si jejich příběh v článku.

4 způsoby, jak si levně a legálně postavit minidomek

Láká vás bydlení v malém domku? A co si ho postavit vlastníma rukama? Máme pro vás pár tipů, se kterými bude stavba tiny housu hračka.

Mladí hokejisté z Jihlavy vlastnoručně přestavěli maringotku za 90 tisíc na moderní dům

I s minimem zkušeností lze přestavět maringotku na parádní moderní tiny house. Podívejte se na povedenou rekonstrukci Ondry a Davida.

Žádná typovka. Manželé si postavili vysněnou dřevostavbu v Beskydech

Manželé si nechali postavit luxusní dům v Beskydech. Nakoukněte s námi dovnitř!

Výhled z domu v Jizerkách je legální extází. Tom a Kuba stvořili božské místo za 1,5 mil

Přátelská dvojka, Tomáš s Kubou, vložili 1,5 milionu do nového projektu. Nevěděli přitom, jak to celé dopadne. Ani jeden nebyl se stavbou tiny housu zkušený.