HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Pořízením nepravidelného pozemku lze značně snížit cenu bydlení. Češi tuto možnost přesto stále opomíjí

Ceny stavebních pozemků už zkrátka s cenou dolů asi nepůjdou. Kvalitních ploch k zástavbě ubývá, a proto roste i jejich cena. Čím dál častěji se budoucí stavebníci potýkají se Sofiinou volbou – koupit pozemek rovinatý, tvarově pravidelný a velice drahý, nebo se spokojit s méně dokonalým pozemkem, avšak za značně lepší cenu? Řeč je především o úzkých pozemcích, parcelách ve svahu či nepravidelného tvaru. Jak tedy správně využít potenciál vašeho pozemku, i když má komplikovaný tvar? Níže přinášíme názorné příklady správně i špatně navržených zahrad okolo domu, které zbytečně ztratily svůj potenciál, a tipy, jak předejít nejčastějším chybám.


Stavební pozemek
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: © Dřevostavitel.cz

Až zahrada dotáhne vaše bydlení k dokonalosti

U bydlení nejde zdaleka jen o návrh domu. Stavba jako taková je součástí vašeho pozemku čili celku, který by měl být v ideálním případě funkční. Musíte brát v potaz zkrátka všechno – dům, oplocení, záhony, cesty, stromy, studnu, volný prostor, přípojky, altán, bazén, garáž, žumpu a mnoho dalšího. To vše by mělo dohromady fungovat i dobře vypadat. A my vám v dnešním článku poradíme, jak na to.

8 otázek, na které se zeptat, než koupíte stavební pozemek

1. Pozemek pravidelného tvaru

Na pravidelném pozemku máte volnou ruku – všechny nápady jsou vítány. Za tradiční parcelu se považuje ta, která má poměr stran přibližně 4 : 3.

TIP: Jestliže nejste příznivci zahradničení a nechcete, aby se vaše návštěva příliš zaměřovala na okolí domu, vytvořte chodníček, který návštěvníky nasměruje přímo k jádru pozemku – k domu.

Při umístění bazénu nebo dalších prvků (altány, garáže...), nemusíte brát příliš v úvahu světelné podmínky. To znamená, že při kombinaci logického, funkčního a estetického uspořádání parcely nebude jediný objekt ve stínu.

  • Preferujete-li klikaté cesty a různá zákoutí, na pozemku pravidelného tvaru se můžete skutečně vyřádit.
  • Jestliže vás lákají domy zasazené do zeleně, nabízí se také možnost obklopení domu všelijakou výsadbou.

2. Pozemek nepravidelného tvaru

Kreativitě se meze nekladou a nepravidelnost není překážkou. Právě naopak. Takový pozemek vám poskytuje možnost vytvořit tajemnou atmosféru s mnoha útulnými zákoutími.

S kombinací správného uspořádání prvků a vhodné výsadby rostlin vytvoříte prostor, kde si budete žít svůj vlastní život bez nutnosti kontaktu s vnějším světem. U nepravidelného pozemku bude zeleň ideální kulisou. Pokud se vnitřně potýkáte s dojmem neohraničenosti pozemku, je jednoduché zvolit tzv. lemovou výsadbu.

TIP: Fandíte spíše pravidelným pozemkům? Zkuste odvést pozornost například vytvořením skalky pod svahem nebo u domu.

Zahradní skalka – inspirace, rady a správný timing

Nepravidelný pozemek má také výhodu, že okrasnou část zahrady lze snadno oddělit od užitkové části a skrýt například dětské hřiště, soukromý altánek nebo okolí bazénu.

Za kolik se dá pořídit dětské hřiště? Aktuální ceny si můžete srovnat např. zde.

3. Úzký pozemek

Intimitu neztratíte ani na úzkém pozemku. I když úzký tvar pozemku může na první pohled přinést různé obtíže, jeho vizuální dojem lze samozřejmě upravit. Někdy stačí začlenit do plochy příčné prvky, které zamezí celkovému přehlédnutí zahrady z jediného místa.

TIP: Vyvarujte se výsadbě rostlin, keřů a stromů podél hranice pozemku – vznikl by vám protáhlý prostor, o který nestojíte. Vytvořte zakřivené cesty třeba pomocí zahradních prvků, které zdůrazní asymetrii zahrady.

Pro odstranění pocitu stísněnosti pozemku bývá užitečná výsadba vyšší vegetace (větší keře a stromy). Tyto vyšší rostliny mají také výhodu v tom, že brání nechtěným pohledům ze sousedních domů. Správným rozmístěním prvků na pozemku také snadno rozdělíte zahradu na okrasnou a užitkovou část.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Bungalov na klíč (63 m2) za dostupnou cenu je navržený přesně pro seniory

4. Svažitý pozemek

Stavba ve svahu vám sice může přinést určité výzvy, ale i přesto je možné na takovém pozemku efektivně a esteticky řešit okolí domu. Svažitý pozemek nemusí automaticky znamenat ztrátu krásných výhledů do krajiny. Těch lze dosáhnout především pomocí tzv. průhledů. Stejně jako u nepravidelného pozemku lze i na svažitém terénu vytvořit intimní zóny či dosáhnout pravidelnosti pomocí lemové výsadby.

TIP: Pokud preferujete doplnění pozemku zdmi, je dobré, aby tyto zdi kopírovaly tvar domu.

U svažitých pozemků se rodiče často potýkají s tím, že nemají přehled o svých dětech. Správným rozmístěním prvků můžete vytvořit přehlednou a bezpečnou zahradu, například s výhledem z kuchyně do zahrady.

Vydáno dne:
02.03.2024

Photocredit: © Dřevostavitel.cz

1

8 otázek, na které se zeptat, než koupíte stavební pozemek

Při koupi pozemku nahlédněte především do katastru nemovitostí a územního plánu. Kontaktujte stavební úřad a zeptejte se na těchto několik otázek... Číst více →Jak na hypotéku, financování pozemku, projektu a domu?

Hypotéku můžete získat nejen na výstavbu domu, ale také na projekt nebo pozemek. Podívejte se, jak na bezpečně získat hypotéku krok za krokem... Číst více →Architekt na pozemku několik dní kempoval, aby našel ideální místo pro budoucí dům

Jak postavit dům na pozemku, který je z větší části zarostlý vzrostlými jedlemi, aniž bychom pokáceli jediný strom?.. Číst více →Chceme stavět vlastní dům – vyberme správný stavební pozemek

Víte, co všechno je se stavebním pozemkem spojeno a na co si máte dát u jeho koupě pozor? Přečtěte si více informací v článku... Číst více →Bydlení podle Feng Shui: pozemek, který vám zaručí zdraví a dlouhověkost

Pouze na zdravém pozemku můžete vybudovat zdravý a šťastný domov. Jak takový pozemek poznat, vám poradíme v našem článku... Číst více →Prověření stavebního pozemku před jeho nákupem nebo výstavbou je zásadní

Plánujete výstavbu rodinného domku? Nebo jste teprve na začátku a máte v plánu koupit stavební pozemek? Co všechno prověřit se dozvíte v následujícím článku... Číst více →Velký rodinný dům na malém pozemku na předměstí

Jak nejlépe zužitkovat prostor vašeho skromného pozemku, když máte od malička sny o velkém rodinném domě? Co třeba propojit exteriér a interiér pomocí jídelního stolu?.. Číst více →Stavbu domu vyřešili během jednoho víkendu. Podělili se o zkušenosti

Mladá rodina ze severní Moravy se potřebovala přestěhovat do většího. Jejich příběh o stavbě domu je plný zvratů. Podělili se o něj v krátkém rozhovoru... Číst více →Riskovali pokutu až půl milionu, ale získali stavební pozemek za skvělou cenu

Mladý pár při koupi pozemku riskoval, že bude nucen zaplatit pokutu ve výši až 200 tisíc korun. Byť se jim podařilo toto riziko snížit, stále není jisté, že je mine další pokuta ve výši 250 tisíc korun... Číst více →Druhá půlka února je pro výsev ideální. Některé druhy zeleniny je nutné předpěstovat už teď

Práci na venkovních záhonech necháme ještě chvíli být, ale zaměříme se na výsev a předpěstování zeleniny. Nezapomeňte si stáhnout náš seznam únorových činností, který vám práci usnadní... Číst více →