HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Tiny house jako luxusní kempování pro náročné. Má vůbec nějaké nevýhody?

Tiny house, malý domeček na kolech, vám určitě nemusíme představovat. Lidí, kteří nepotřebují k životu mnoho, a nalézají tak zalíbení v minimalistickém způsobu života, přibývá. A tím roste i obliba života v mini domcích. Pokud však život na malém prostoru není nic pro vás a k pocitu spokojenosti potřebujete dostatek místa, i tak vám může tiny house posloužit, v tomto případě třeba jako prostorný příbytek v kempu pro vaši letní dovolenou. Jeden takový tiny house jsme navštívili s redakcí, a vy si teď můžete přečíst, jak se nám v něm bydlelo.


Tiny house
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Barbora Matušková (se souhlasem)

Krásný tiny house, který si můžete detailně prohlédnout v naší fotogalerii, nabízí svým návštěvníkům luxusní a pohodlnou dovolenou. Na 15 m2 najdete vše, co k takové dovolené potřebujete – vybavenou kuchyňku, koupelnu, spací patro a prostor pro relaxaci. Navíc díky svým rozměrům 6 × 2,5 m splňuje parametry silničního vozidla, takže se dá jednoduše převážet z místa na místo.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Barbora Matušková (se souhlasem)

Tiny house a mobilheim, jaký je mezi nimi rozdíl?

Lidé si často tiny house a mobilheim pletou. Oba jsou sice malé domky „na kolečkách“, ale rozdíl je právě v jejich mobilitě. Tiny house může mít SPZ, pojištění a může se účastnit provozu, a to rychlostí až 80 km/h. Náš tiny house stojí na klasickém podvalovém dvoukolovém podvozku, který se běžně používá u nákladních přívěsů. Naproti tomu mobilheim je větší, má jiný podvozek a nesplňuje parametry silničního vozidla, takže je možné jej pouze přemístit na dané místo a pomocí jeřábu usadit. Tiny house je tak skvělý společník i na občasné cestování, neboť jízda s ním je překvapivě pohodová a snadná.

Ekologie na prvním místě

Tiny house, který jsme s redakcí navštívili, byl postavený tak, aby vyhovoval současným ekologickým trendům. Má zkosenou střechu z přírodního kaučuku o tloušťce 3 mm, pod ním jsou umístěny klasické palubky. Střecha je připravená pro instalaci fotovoltaiky. Skvělou vychytávkou jsou integrované okapy (najdete v naší fotogalerii), díky kterým voda nestéká po domečku. Vnitřní i vnější nátěry jsou založeny na přírodních olejích (slunečnicový, sójový, lněný a olej z bodláku) a voscích, a jsou tak zcela nezávadné. Olej pronikne do dřeva a chrání ho zevnitř, vosk vytváří elastický, porézní povrch a chrání dřevo zvenku. Navíc je venku i uvnitř použitý UV nátěr, aby barvy nevybledly.

Konstrukce:

  • konstrukce z „íčkového“ profilu
  • topolová překližka z interiérové strany
  • dřevovláknitá izolační deska
  • parozábrana
  • smrkové srubové palubky jako fasádní obklad

Jak tiny house vypadá uvnitř?

Mini domek je skvěle vybaven a pravděpodobně nepřijdete na nic, co by vám zásadně chybělo. Naopak vás překvapí spoustu drobností a vychytávek, díky kterým si pobyt opravdu užijete. Jak už bylo řečeno výše, tiny house má vnitřní plochu 15 m2, což opravdu není moc. Přesto se sem vešla koupelna se sprchovým koutem a teplou vodou, vybavená kuchyňka s plnohodnotnou vestavěnou lednicí, obývací kout s rozkládací pohovkou a vyvýšené spací patro s prostornou postelí 2,5 × 2 m. V domku se tak pohodlně vyspí čtyři až pět lidí. Nádrž na vodu má 70 l, odpadní nádrž je čtyřicetilitrová.

Uvnitř jsou rozvody elektřiny a dostatek zásuvek na všech důležitých místech. Domek má i vlastní jističe a baterii, která se průběžně dobíjí, takže kdyby z jakéhokoliv důvodu nejela elektřina, nějakou dobu zvládnete provoz díky baterii. Potěší i zabudované autorádio s dotykovým panelem a televize. Z rádia vedou rozvody do čtyř integrovaných reproduktorů, které jsou rozmístěny po celém domku, a hudbu si tak užíváte doslova odevšad. Vychytané jsou i vnitřní a venkovní světla, kterými lze měnit intenzitu svitu pomocí vypínačů nebo dálkovým ovladačem. U venkovních světel jde navíc měnit i teplota osvětlení.

Topení prozatím zajišťují elektrická kamínka, ale tiny house je připraven na plynové, případně naftové topení, kdy nádrž bude umístěna venku nad návojem, odkud jsou již připravené rozvody do domku. Topení půjde ovládat na dálku.

A našli jsme tedy nějaké nevýhody?

Když vezmeme v potaz, že domek slouží k rekreačním účelům, budeme tu nevýhody hledat opravdu těžko, a nakonec půjde spíš o individuální představy a požadavky jednotlivých návštěvníků. Pro někoho nemusí být zcela komfortní použití separační toalety, která je sice nejnovějším a vysoce ekologickým typem, přesto ne každému tento druh záchodu vyhovuje. Vše je ale o zvyku a v tomto případě i o překonání zažitých představ o tom, jak běžné záchody fungují. Na druhou stranu je díky tomu méně odpadu, což oceníme při vynášení odpadní nádrže, která se i tak při plném provozu plní docela rychle.

Pro trvalé bydlení je takto malý tiny house v našich podnebných podmínkách vhodný spíše pro dobrodružné povahy, ale jako rekreační příbytek je perfektní a vřele ho doporučujeme. Tento konkrétní mini domek můžete vždy přes léto navštívit na jihu Čech u Lipna.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
20.09.2021

Photocredit: Barbora Matušková (se souhlasem)

2

Tiny house, jaký jste ještě neviděli

Chtěli byste si pořídit nějaký neobvyklý tiny house na kolečkách? Co třeba se skleníkem a houpačkou jako pár v našem článku?

Tiny house, který rozhodně nikdo nepřehlédne

Krásný tiny house na kolečkách, který přitahuje pozornost každého kolemjdoucího a na cestách je naprosto nepřehlédnutelný.

Rustikální tiny house dává svým obyvatelům svobodu

Majitelka rustikálního tiny house říká, že jim dal nečekanou svobodu. Co si myslíte vy, dokázali byste v něčem tak malém bydlet a necítit se omezeně?

Dvacetimetrový tiny house je dokonalým lesním útočištěm mladého páru

Tiny house s půdorysem pouhých deset metrů čtverečných si postavil mladý pár jako první společné bydlení. A hned po kolaudaci se v něm konala svatba.

Černý tiny house na kolečkách je obklopený australskou divočinou

Energeticky samostatný minidomek na kolečkách stojí uprostřed australské divočiny a je tím ideálním místem k dokonalému odpočinku. Prohlédněte si ho v naší bohaté fotogalerii.

Petr: Mini domek místo chalupy jsme si postavili na Šumavě

Petr a Lucie se rozhodli pro moderní způsob chalupaření. Postavili si na Šumavě krásný mini domek místo chalupy a nemůžou si ho vynachválit. Prozradili i cenu.

Tiny house a jeho komplikované řešení dispozice – poradíme vám, jak na to

Jestliže patří mezi vaše hobby kutilství, máte v sobě kreativního ducha, velkou dávku odhodlání, trpělivosti a v neposlední řadě toužíte po nezávislosti, přečtěte si náš článek. Slyšeli jste už o fenoménu dnešní doby – tiny housech?

50+ tiny house domečků nejrůznějších stylů a tvarů – inspirujte se tím nejlepším

Top výběr těch nejlepších i nejbizarnějších miniaturních domečků z celého světa: na kolečkách, na kuřích nožkách i na vodě. Prohlédněte si pestrou galerii.

150+ tiny house domků – minimalistické bydlení na překrásných místech

Chtěli byste si postavit tiny house? V této nabité inspirační galerii najdete nejrůznější tiny housy z celého světa zajímavých tvarů, konstrukcí i materiálů. Vyberte si ten pravý pro vás.

Luxusní tiny house pro spisovatelku má ložnicí s výhledem do 3 světových stran

Nádherný tiny house byl vytvořen na objednávku spisovatelky, která píše dětské knihy. Její nový domeček vypadá jako z pohádky!