HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Ve snaze ušetřit při stavbě domu přišli o poslední peníze

Kdybychom tenkrát tušili, jak se naše stavba vyvine, tak zůstaneme raději v paneláku, říká paní Martina z Prahy, která se s námi podělila o svůj komplikovaný životní příběh. Před přibližně dvěma lety se s manželem rozhodli, že si za Prahou nechají postavit rodinný dům. Jak se ale ukázalo, se stavební firmou, pro kterou se rozhodli, šlápli opravdu vedle.


Ve snaze ušetřit při stavbě domu přišli o poslední peníze

Paní Martino, prozraďte nám na úvod, jak to všechno začalo a proč jste vlastně chtěli odejít z města?

S manželem původně oba pocházíme z vesnice a pobyt v Praze nám moc nesvědčí. Oba jsme proto už delší dobu koketovali s myšlenkou odsud odejít do svého. Jinými slovy postavit si domek se zahradou. Pravdou ale je, že co se týče našeho příjmu, nemáme zrovna peněz na rozhazování, a tak jsme si ani nebyli jistí, zda je to reálné. Měli jsme něco málo našetřené.

Nakonec ale padlo rozhodnutí, že do toho půjdete?

Ano, po roce váhání jsme se o to začali více zajímat a na veletrhu jsme narazili na firmu, která byla taková „jiná“. Splnila, vlastně možná předčila, naše očekávání. Měla veliký stánek, takže jsme hned nabyli dojmu jakési solidnosti a pán v obleku se nás hned ujal a vysvětlil nám, že nic nebude problém a stavět můžeme začít takřka okamžitě. Zaujalo nás i vybavení domu v ceně, kde byla například i fotovoltaika, což není zrovna levná záležitost (pozn. redakce - aktuální nabídku a ceny fotovoltaických panelů si můžete prohlédnout zde). Hlavní argument, který nás doslova dostal, byl, že budeme platit hypotéku menší, než nyní platíme nájem, takže vlastně ještě ušetříme. Přišlo mi v tu chvíli skvělé, ale teď zpětně si říkám, že někde tam v tu chvíli jsme měli zpozornět.

Co se pokazilo?

Nakonec bylo všechno dost jinak, ale to bych předbíhala. Po této schůzce jsme se tedy s manželem rozhodli, že do toho půjdeme. Podepsali jsme smlouvu a začali řešit hypotéku. Mezitím se ukázalo, že ve smluvené ceně ale není pozemek, ačkoli jsme si to tak nějak předem mysleli, a mám pocit, že nám to nějak naznačovali. Dnes už víme, že byla hloupost si to nezkontrolovat ve smlouvě. Stavební firma nám ale sama nabídla bezúročnou půjčku, abychom nemuseli řešit úvěr někde jinde. A to na překlenutí doby mezi tím, než získáme hypotéku, to nám přišlo super. Alespoň v tu chvíli. Stále nám tvrdili, že hypotéka rozhodně nebude žádný problém.

A byla hypotéka bez problému?

Hypotéka byla velký problém. Jakmile jsme začali jednat s bankou, už to tak růžové nebylo a vše se začalo protahovat. Ukázalo se, že naplánované termíny se nedají dodržet a stavební firma od nás začala vymáhat tyto půjčené peníze zpět. Zjistili jsme, že nám peníze sice půjčili bezúročně, ale ve smlouvě je uvedena vysoká pokuta, pokud je nevrátíme v termínu. V tu chvíli nám došlo, že něco nebude úplně v pořádku, přišlo nám divné, proč nám říkali, jak vše bude v pohodě, když museli tušit, že nebude a že termín vrácení půjčky nemůžeme stihnout. Nakonec jsme museli peníze sehnat po známých, čímž jsme se zadlužili v rodině, a firmě vrátit nejen to, ale ještě doplatit vysokou pokutu. Zjistili jsme, že by nás dokonce vyšlo levněji si ty peníze půjčit klasickým spotřebitelským úvěrem.

Hypotéku jde snadno zvládnout i v krizi. Odborník radí, jak na to

Jak dopadla vaše žádost o hypotéku?

Hypotéku jsme nakonec po mnoha komplikacích dostali, ale za úplně jiné úroky, než s čím jsme do toho původně šli. V tu chvíli se definitivně rozplynul sen o bydlení levnějším než nájem. Došlo nám, že tyhle sladké řečičky byly jen lákadlo, ale neměli nic společného s realitou. Je zvláštní, že nám to říkal pracovník firmy, který už musí tyhle zkušenosti mít.

Jak probíhala samotná stavba?

Ta ještě probíhá. Jestli se tomu tak dá říkat. Pořád se objevují nějaká nová překvapení. Jakmile jsme se ohradili, že se stavba protahuje a chtěli slevu, začali jsme paradoxně dostávat od firmy pokuty za kde co – vždy to byly věci, které jsme nemohli předem jako laici znát. Dělali jsme vše, jak nás instruovali pracovníci firmy, ale pak se ukázalo, že to, co nám říkali, nebylo úplně ve shodě s tím, co bylo ve smlouvě. Stavba se tedy začala prodražovat a stále není dokončena. Finančně sotva přežíváme. Ale boj ještě nekončí.Pokračovat ve čtení článku →


Vydáno dne:
16.12.2022

Photocredit: crabchick (Flickr CC 2.0)

2

Montovaná dřevostavba za 3 týdny

Díky panelové výstavbě dřevostaveb, je možné bydlet za 3 týdny

Jaký je rozdíl mezi montovaným domem a dřevostavbou?

Chcete si postavit montovaný dům nebo dřevostavbu. Jaký je mezi nimi rozdíl

Dřevostavby jako bungalovy: Proč je to výhodné?

Proč je výhodné stavět dřevostavby jako bungalovy? Odpověď v příspěvku

Montované dřevostavby na klíč: Nejrychleji postavený dům

Montované dřevostavby na klíč = nejrychleji postavený dům.

Mobilní dřevostavby jsou zajímavý hack

Mobilní dřevostavby představují např. v USA určitý životní styl

Ombudsman pro dřevostavby: Pomůže, když se dva perou

Kdo postavil dřevostavbu správně a kdo špatně? Ombudsman pomůže spor vyřešit k oboustranné spokojenosti. Povíme si, jak to dělá.

Nechtěli děti vychovávat v paneláku. Dřevostavba pro ně byla jasná volba.

Přečtěte si, jak se žije v moderní dřevostavbě a jak se řeší její stavba na základě individuálního projektu. Podívejte se také na krásnou fotogalerii domu, která vás provede celým interiérem.

Úplně jiná dřevostavba: Obvodové stěny o tloušťce pouhých 17 cm

Obvodové stěny dřevostavby o tloušťce 17 cm? Jde to. Správné izolace a fyzika vlnění vám zajistí výbornou tepelnou i zvukovou izolaci. Jak na to?

Po sedmdesátce si postavili dřevostavbu u Ostravy. Platí minimální náklady

Blízko Ostravy si starší manželé Alena a Jaroslav nechali postavit krásnou dřevostavbu z masivních panelů. Co je přimělo na stará kolena stavět moderní dům?

Vyplatí se prodat či koupit nemovitost zatíženou právní vadou?

Je možné prodat nemovitost s právní vadou? Na co si dát při koupi takového bytu či domu pozor? Odpovědi naleznete v našem článku.