HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Manželé netušili, že si koupili český unikát. Dům chtěli původně zbourat. Když ale zjistili, co se v něm skrývá, změnili plány

Manželé si koupili starou dřevěnou chalupu v Podkrkonoší. Chtěli ji zbourat a postavit na jejím místě novou, protože byla ve velmi špatném stavu. Když ale zjistili, jaký unikát se v ní skrývá, změnili plány. Jejich dřevěná chalupa je totiž ze 16. století a je zároveň nejstarší roubenkou u nás.


Rtyně v Podkrkonoší – nejstarší roubená chalupa u nás
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Wikipedia (CC)

Manželé si pořídili starou, rozpadající se roubenku stojící na okraji obce Rtyně v Podkrkonoší a měli v plánu ji zbourat. Pak se do všeho ale vložili památkáři.

Co napověděl vysoký strop?

Lidi z odboru památkové péče roubenka upoutala. Především její vysoký strop. Napověděl, že by mohlo jít o stavbu s dýmnou jizbou. Co si pod tímto zvláštním názvem představit? V chalupě, která takovou jizbu měla, se netopilo v kamnech. Hospodyně zde připravovaly pokrmy přímo na otevřeném ohništi.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Wikipedia (CC)

Určitě vás teď napadne otázka: A co kouř? Kam se poděl? Ten tvořil zhruba metrový pás u stropu. O tuto výšku byl pak strop zvednutý. Štítová zeď roubenky obsahovala i malinké okénko, které sloužilo jako větrací otvor. Kouř šel tudy ven a zároveň tudy mohl dovnitř čerstvý vzduch. Otvorů bývalo i více.   

Jak se vyhnout placení daní 

Mimochodem, chalupy s dýmnou jizbou byly u nás hodně populární. Víte proč? V roce 1676 zavedl císař Leopold I. placení daně z komínů. Platit musel každý, kdo měl u chalupy komín, který trčel nad střechu. Stavení s dýmnou jizbou žádný komín nepotřebovalo. Navíc postavit zděný komín bylo finančně pěkně nákladné. Mnohdy vyšel dráž než celá roubenka! Další důvod, proč lidé raději zůstávali u otevřeného ohniště.   

Překvapivý výsledek analýzy

Ale zpátky do Rtyně. Památkáři na základě svého podezření, že jde o opravdu unikátní stavbu, informovali majitele, kteří plánovali chalupu zbourat. A nařídili průzkum. Do trámů nechali navrtat sondy. A co se dělo potom, to překvapilo i je samotné. Dendrochronologická analýza dřeva prozradila, že trámy byly pokáceny v letech 15471548! To nikdo nečekal. Samotní majitelé ani netušili, že mají před sebou tak unikátní chalupu. Rozhodli se proto jinak. Společně s památkáři chalupu upravili a interiér se snaží přiblížit původní podobě.

Mládež spala na lavici 

Jak ale taková roubenka s dýmnou jizbou v polovině 16. století mohla vypadat? Nábytkem zrovna nepřekypovala. Postačit musel velký stůl a několik lavic kolem něj  obvykle v koutě naproti ohništi. Tam se scházela rodina k jídlu. Dále tu byly lavice podél stěn a postele. Do nich večer složili hlavu dospělí, mládež většinou musela vzít zavděk poležením na některé z lavic u zdi. Dál nádoby na obilí a truhly. A samozřejmě nechybělo zmiňované otevřené ohniště. Dnes ho ovšem ve rtyňské chalupě nahrazuje replika kamen.

Ještě starší trojice

Velmi starých roubených staveb je u nás ostatně více, pocházejí už z konce 15. století. Ve Vítějovicích na Prachaticku je roubená světnice datovaná do let 14901492.  Saky u Slaného se chlubí světnicí z nehraněných kuláčů, pokácených už roku 1494. A konečně do třetice, ve Vračovicích u Vysokého Mýta je zděné stavení, které ukrývá roubené jádro. Kmeny jedlí, z nichž je vybudováno, pocházejí už z roku 1538. I zde kdysi bývala dýmná jizba. U této trojice staveb jde o dochované světnice či roubené jádro. V případě rtyňského stavení ale máme celou zachovalou chalupu. Prohlédněte si tyto stavby v naší fotogalerii.


Vydáno dne:
23.05.2023

Photocredit: Wikipedia (CC)

31

Nejstarší, nejvyšší, nejširší a největší stromy světa

Který ze stromů je na světě nejstarší, nejvyšší, nejširší a největší?.. Číst více →Životnost dřevostaveb, aneb proč se bát více vlhkosti než dřevomorky

Jakou mají dřevostavby životnost? Na tuto často kladenou otázku ohledně.. Číst více →Fascinující dřevěné kostely, které přečkaly staletí

Dřevěné sakrální stavby mají bohatou a zajímavou historii. Jejich konstrukce může být roubená, rámová nebo hrázděná. Podívejte se na tradiční dřevěné kostely z celého světa, které rozhodně nejsou kýč... Číst více →Jaká je životnost dřevostaveb?

Jak dlouho bude stát vaše dřevostavba? Do životnosti dřevěných konstrukcí promlouvá vlhkost a kvalita provedené práce. Jak? Dočtete se v článku... Číst více →Nejstarší křesťanský kostel ve Švédsku stojí pod zemí. Podívejte se

Jak ochránit archeologický nález před drsným podnebím a přitom jej zpřístupnit veřejnosti? Inspirujte se u švédských architektů... Číst více →Tři nejstarší dřevostavby světa. Které to jsou?

Prohlédněte si dřevostavby, které jsou starší než království Velké Británie, pamatují dobývání Antarktidy nebo japonské císařství... Číst více →Srub nebo roubenka? Která stavba se k nám lépe hodí?

Postavit si klasický srub, nebo tradiční roubenku? Jak se od sebe tyto dvě dřevostavby liší a která se k nám Čechům lépe hodí?.. Číst více →Jak starý je nejstarší strom celé Evropy?

Byl objeven nejstarší strom Evropy! Borovice z italského národního parku nevypadala jako šampion, ale překvapila: 1230 let, to už je pořádná senzace... Číst více →Jak udělat z prasečího chlívku dokonalou venkovskou chalupu

Dokonalá venkovská chalupa, která vznikla z prasečího chlívku. Nevěříte? Pojďte se s námi přesvědčit, že i taková proměna je možná... Číst více →Prázdninový domek pro mladou rodinu z města

Typický švédský „sommarhus“ je vlastně taková obdoba české chalupy. Moc se jí ale nepodobá. Co myslíte, měnili byste?.. Číst více →