HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Využitím slámy při stavbě domu se Eva s Lukášem vešli do 3 milionů

Pro geniální nápad odjeli do Kostariky, načež si po příjezdu postavili krásný domek na Vysočině. Eva s Lukášem nám v rozhovoru řekli spoustu detailů o jejich stavbě umístěné v rozlehlém sadu. Do výstavby trvající zhruba jeden rok investovali přibližně 3 miliony korun a vy se dnes můžete podívat na hotový výsledek.


Slaměný dům na Vysočině za 3 miliony
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Eva K. (se souhlasem)

Paní Evo, podle čeho jste si vybírali lokalitu?

Chtěli jsme, aby byl z čela domu prosklenou stěnou výhled na les. A chtěli jsme, aby v dohledu chaty byla stará chata, která stojí v sadu desítky let. Je to unikátní stavba, která vypadá jako horská chata někde ve Švýcarských Alpách. Je dřevěná, s použitím kamene.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Eva K. (se souhlasem)

Podle čeho jste navrhovali dům?

Nejvíce jsme se inspirovali na cestách. Hodně cestujeme a všude kam jezdíme, hledáme místa s co nejméně lidmi, jsme tím už trochu posedlí. Takže se vyhýbáme hotelům a snažíme se hledat různé jiné alternativy. Učarovala nám třeba krásná chata na kůlech v deštném pralese v Monteverde na Kostarice, zajímavé chaty jsme navštívili v Mexiku, ale nejvíc a nejradši cestujeme po Asii a to je na chatách asi vidět, hlavně uvnitř. :)

Jaký byl váš důvod ke stavbě domku?

Chtěli jsme místo, kam bychom mohli s dětmi odjíždět na víkendy a prázdniny. Ale zároveň jsme chtěli něco malého, co nebude vyžadovat velkou údržbu a co splyne s okolní krajinou.

Jaké materiály jste při stavbě využili?

Chata je postavena ze 100% přírodních ekopanelů, které jsou lisovány za vysoké teploty a tlaku z obilné slámy bez použití pojiv. Líbilo se nám, že tyto materiály minimalizují uhlíkovou stopu, dobře akumulují teplo a jsou ekologické.

  • Plášť chaty je ze sibiřského modřínu.
  • Trámy jsou smrkové, stejně jako vnitřní pobití chaty.

Fasádní palubky: Modřín, smrk nebo tropické dřevo?

A co podlahy? Vsadili jste na dřevěnou klasiku?

Ano, máme dřevěnou dubovou podlahu. Dali jsme si na jejím výběru záležet a myslíme si, že se nám opravdu povedla. Je hodně příjemná na pochoz a vypadá krásně. V koupelně jsme použili barevné modré kachlíky, které krásně ladí s betonovým umyvadlem. 

Vnitřní dispozice

Uvnitř je obývací místnost s prosklenou čelní stěnou. U ní je široká lavice podél celé šíře okna, ze které je krásný výhled na protější les. Zároveň slouží i jako sezení k jídelnímu stolu. Součástí hlavní místnosti je plně vybavená kuchyň a stejně tak jsou zde umístěná krbová kamna s dvěma pohodlnými křesly. V přízemí je dále ložnice s velkou manželskou postelí, koupelna se sprchovým koutem a toaletou. Z hlavní místnosti vedou schody nahoru do patra, kde jsou dvě japonské futonové postele.

Kolik stojí tradiční a rušně šitá japonská matrace futon z přírodních materiálů? Aktuální cenové srovnání zde.

A co vybavení ve vašem tiny housu?

Uvnitř domku máme nábytek a veškeré dekorace jako nádobí, krásné proutěné lustry a stylové doplňky. A třeba namísto tyčí na závěsy jsme použili větve stromů ze sadu.

Postel jsme také hodně řešili. Vybrali jsme vysokou postel s třiceticentimetrovou matrací, která je opravdu pohodlná. 

Podívejte se jak to vypadá uvnitř kouzelného tiny housu v sadu. Račte vstoupit.

Jak máte vyřešený systém vytápění a chlazení?

Celá chata je vytápěna krbovými kamny. Jsou atypická tím, že mají prosklené i boční stěny, takže je oheň krásně vidět i ze stran. Chata má skvělé izolační vlastnosti, takže je v ní v zimě stále teplo a v létě je v ní také příjemně.

Čím je váš tiny house unikátní?

Chata stojí uprostřed staročeského polního sadu, obklopená jen lesem a loukami, takže je určitě unikátní svou polohou. Je na úplné samotě a sad je plný starých odrůd jabloní, hrušní, švestek, ořešáků. Roste v něm spousta divokých bylin i květin a v každém ročním období je něčím krásný.

  • K chatě náleží horký koupací sud, ze kterého je krásný výhled na protější les.
  • Jedná o solární ostrov, který je energeticky naprosto soběstačný.

Návod na koupací sud svépomocí za 52 tisíc – ušetřete jako Petr a zvelebte si zahradu

Mockrát děkujeme Evě a Lukášovi za příjemný rozhovor a přejeme spoustu štěstí při jejich cestách.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
15.01.2023

Photocredit: Eva K. (se souhlasem)

1

Dřevěná chata pouze pro opravdové dobrodruhy

Když máte dobrodružství v krvi, postavíte si chatu uprostřed hor, ve kterých 7 měsíců v roce leží metry sněhu. Bez elektřiny, vody a topení.

Chata jako z pohádky je ukrytá uprostřed zasněženého lesa

Téměř žádná cesta nevede k dřevěné chatě stojící uprostřed lesa. V zimě zapadnou i malé cestičky a její obyvatelé mají absolutní klid.

Chata ve tvaru písmene A se stala splněným snem staršího páru

Pojďte s námi na navštěvu do nádherné áčkové chaty, kterou si vysnil starší pár. Je prostorná, moderní, útulná a přes svůj tvar překypuje světlem.

Chata se závěsným krbem. Je s podivem, kolik lidí dokáže ubytovat

Dokonale skrytý útulek na břehu jednoho norského fjordu nabízí skvělé útočiště pro horaly a dobrodruhy. Nebudete věřit, kolik jich dokáže ubytovat.

Víkendová chata s prosklenou stěnou na sever. Proč je orientovaná naopak?

Mladý pár s dítětem hledal únik od rušných městských ulic. Postavili si dřevěný domek, který jim slouží jako odpočinková chata. Navštivte naši galerii a inspirujete se netradičním řešením.

Eko-chata na 37 metrech čtverečních je jednoduchá a nízkorozpočtová

Byť je lesní chata o rozloze 37 m2 daleko od rušných měst, podařilo se autorům snížit rozpočet na těžkou techniku. Jakým způsobem?

Horská chata inspirována unikátními prvky staveb architekta Le Corbusiera

Nahlédněte do interiéru unikátní horské chaty určené pro společenská setkání v divočině.

Velkolepá áčková chata s proskleným štítem a terasou je ukrytá v lesích

Lesní chata do tvaru A podtrhuje nejmodernější trendy současného navrhování interiérů. Podívejte se na fotografie v galerii.

Chata postavená v tradičním duchu dokonale zapadne do alpského údolí

Chata postavená ve stylu tzv. švýcarského raccardu ničím nenarušuje krásu alpského údolí pod Mont Blancem a dokonale využívá své polohy. Prohlédněte si ji zblízka.

Při rekonstrukci horské chaty se inspirovali tradičními stodolami i skandinávským stylem

Chata stojící na úpatí Mont Blanc se dočkala kompletní rekonstrukce včetně zelené střechy. Prohlédněte si famózní výsledek v galerii.