HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Ověřené tipy, jak na slimáky na zahradě. Vyzkoušeli jste už všech 20?

Mezi tradiční způsoby boje se slimáky patří jejich sběr, stříhání nůžkami nebo solení. Každý zahrádkář, který kvůli nim přišel o první úrodu, vyzkoušel všemožné způsoby, jak další sazenice před nevítanými hosty uchránit. Některé jsou více a některé méně efektivní. V tomto článku vám přinášíme 20 tipů, jak se se slimáky na zahradě utkat v nerovném boji, abyste měli v této sezóně „navrch“.


slimáci
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Ozzy Delaney (Flickr CC 2.0)

Jedná se spíše o prevenci

Je důležité si uvědomit, že žádný z těchto triků není stoprocentně účinný a většinou se jedná spíše o prevenci, než o „léčbu“. Nicméně kombinací několika metod byste měli být schopni poškození způsobené slimáky na vaší zahradě omezit. Pomáhá také přijmout fakt, že k nějaké újmě na rostlinách dojde vždycky. Moudrý praví, že v přírodě je přirozené, když třetina zasazených semen nevzejde, druhou třetinu sní zvěř a třetí třetina náleží člověku.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Ozzy Delaney (Flickr CC 2.0), Karen Neoh (Flickr CC 2.0), Pete S (Flickr CC 2.0), Bob Jenkins (Flickr CC 2.0)

1. Využijte pasti na slimáky

Postavte na různých místech zahrady pasti na slimáky, jako jsou například misky s pivem nebo kávou. Slimáci se přitáhnou k lákadlu, spadnou do nádoby a už se z ní nedostanou. Tuto past však musíte pravidelně kontrolovat a vyprazdňovat.

2. Použijte bariéry

Slimáci se pohybují pomalu a nejsou schopni překonat větší překážky. Pokud tedy vytvoříte bariéru kolem vaší zahrady, slimáci se k vám nedostanou. Můžete použít například vysoké hrnce nebo měděné pásy, které slimáci nemají rádi.

3. Vysázejte rostliny, které slimáci nemají rádi

Existují rostliny, které slimáci nesnáší, například levandule, máta, rozmarýn, bazalka nebo šalvěj. Vysázením těchto rostlin okolo vaší zahrady můžete slimáky odradit. 

4. Použijte přírodní repelenty

Použijte přírodní repelenty, jako jsou například kávové zrno, skořice nebo rostliny jako lilek nebo papriky. Tyto látky slimáky odpuzují a udrží je mimo vaši zahradu.

Zahradní olla – pomocnice, která zaleje vaše záhony za vás. Dělá to už tisíce let

5. Využijte síťoviny

Pokud máte problém se slimáky, kteří se „přišourají“ z okolních zahrad, můžete použít síťoviny, aby je od vaší zahrady držely dál. Síťoviny můžete umístit kolem zahrady, čímž zamezíte vstupu slimáků.

6. Použijte železité hnojivo

Slimáci nesnáší železo, takže můžete využít železité hnojivo, které se prodává v obchodech se zahradním zbožím. Toto hnojivo můžete aplikovat kolem rostlin, aby slimáky odpuzovalo. Kolik stojí minerální zahradní hnojiva? Porovnejte si ceny zde.

7. Využijte přírodní predátory

Existují některé druhy zvířat, jako jsou slepýši, ještěrky nebo ježci, kteří se živí slimáky. Pokud na vaší zahradě umístíte úkryty pro tyto druhy zvířat, mohou vám pomoci regulovat populaci slimáků. Nebo vám se sběrem slimáků velmi rády pomohou kachny, o ty je však třeba se celoročně starat.

8. Budujte domečky pro slimáky

Slimáci se na zahradě často ukrývají v tmavých a vlhkých místech, v zapomenutých nádobách, hrncích, mezi cihlami, dřevem aj. Tohoto můžete využít a několik takových míst jim na zahradě vytvořit záměrně. Musíte je tam pak však chodit pravidelně sbírat, aby se nemnožili.

Navzdory internetovým radám se nepodařilo vosí hnízdo zničit. Zoufalý zahrádkář hledá řešení

9. Rostliny zvedněte nad zem

Slimáci se pohybují po zemi, takže pokud rostliny zvednete nad zem, slimákům zabráníte v přístupu k nim. Můžete například vysadit rostliny do závěsných květináčů nebo na vyvýšené záhony. Ceny dřevěných vyvýšených záhonů si porovnejte zde.

Vyvýšené záhony – proč je mít na zahradě a kdy jsou naopak ke škodě?

10. Použijte kávovou sedlinu

Slimáci nesnáší kyselé prostředí, takže můžete použít kávovou sedlinu, která pomáhá snížit pH půdy. Stačí ji rovnoměrně rozprostřít kolem rostlin, které chcete ochránit.

11. Použijte pepř nebo česnek

Slimáci také nesnesou silný zápach, takže můžete použít pepř nebo česnek, abyste je odpudili. Můžete například vytvořit roztok z mletého pepře nebo česneku a vody a tuto směs rozstříkat kolem rostlin.

12. Využijte pivo

Slimáci milují pivo, takže můžete vytvořit pasti na slimáky pomocí piva. Stačí zahrabat ploché nádoby se sladkým pivem do země tak, aby hladina byla těsně pod zemí, a slimáci se do ní chytí.

13. Přidávejte na záhony trny

Slimáci nemají rádi ostré předměty, takže můžete rozložit na okraje záhonů drobné větve trnových rostlin, které jsou pro ně náročnější k překonání.

Seznam březnových úkolů pro vaši zahradu. 8 činností, na které nesmíte zapomenout

14. Využijte sůl

Sůl může být efektivním způsobem, jak se zbavit slimáků, ale musí být používána opatrně, protože může poškodit i rostliny. Stačí na cestu kolem rostlin vysypat trochu soli, ale pouze tam, kde nebudou s rostlinami přímo v kontaktu. Silnější povahy solí přímo samotné slimáky.

15. Využijte měděné pásky

Slimáci nesnáší měď, takže můžete použít měděné pásky kolem květináčů nebo záhonů, aby slimáky zastavily. 

16. Udržujte zahradu suchou a čistou

Slimáci potřebují ke svému životu vlhké prostředí, takže udržujte půdu kolem rostlin suchou. Můžete také použít mulč, který pomáhá udržovat vlhkost pryč od kořenů rostlin. Aktuální ceny mulčovací kůry zjistíte zde.

Mulčovací kůra: Kolik stojí a návod jak mulčovat

Slimáci se rádi ukrývají v místech, jako jsou hromady listí nebo zavlažovací hadice a vysoké trávě, takže udržujte zahradu čistou a zbavte se všech předmětů, které by jim mohly poskytnout nechtěný úkryt.

17. Použijte popel

Slimáci nemají rádi ani popel, využijte popel z dřeva nebo uhlí jako přírodní repelent. Stačí opět popel rovnoměrně rozprostřít kolem rostlin.

18. Využijte sluneční paprsky

Slimáci nemají rádi vysoké teploty a přímé sluneční světlo, takže můžete využít sluneční paprsky k ochraně vašich rostlin. Pokud je to možné, umístěte rostliny na slunné místo na zahradě.

19. Použijte neemový olej

Neemový olej je přírodní repelent a funguje velmi dobře proti slimákům. Stačí smíchat několik kapek neemového oleje s vodou a rozstříkat směs kolem rostlin, které chcete chránit. Cenu přírodního neemového oleje zjistíte zde.

20. Založte rybník

Slimáci nemají rádi vodu, takže založení malého rybníka nebo fontány může být účinným způsobem, jak je zahánět z vaší zahrady.redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
13.04.2023

Photocredit: Ozzy Delaney (Flickr CC 2.0)

2

Kompost: Jak jej založit a jak správně kompostovat?

Kompost na zahradu patří. Vytvořte si snadno zeminu plnou živin. Jak kompost založit a jak správně kompostovat?.. Číst více →Hmyzí hotel svépomocí – vyrobte si jednoduchý domeček pro hmyz a vaše zahrada vám poděkuje

Hmyzu je čím dál míň, to je fakt. Přilákejte užitečné hmyzí obyvatele zpátky na vaši zahradu – postavte jim hmyzí hotel. Poradíme vám jak... Číst více →Zrekonstruovala starý bungalov. Postarala se, aby ji nerušili sousedé v těsné blízkosti

Původní bungalov zrekonstruovala pomocí dřevěných prvků a vdechla tak domu druhý život. Obklopuje ho divoká zahrada, která vytváří dokonalé soukromí uprostřed města... Číst více →Co je permakulturní zahrada a pro koho se hodí?

Permakulturní zahrada není o estetice, ale o výnosnosti, souznění s přírodou a šetření času. Byla by vhodná právě pro vás?.. Číst více →Dana se rozplakala, když viděla přeměnu zimní zahrady s bazénem. Jak dopadla reforma za 430 tisíc?

Dana se na Plzeňsku rozhodla přeměnit stávající pergolu na stylovou zimní zahradu s bazénem. Jak tato reforma dopadla?.. Číst více →Seznam březnových úkolů pro vaši zahradu. 8 činností, na které nesmíte zapomenout

Nepodceňte přípravu vaší zahrady na nastávající rok. Začněte už na jaře těmito 8 jednoduchými činnostmi... Číst více →Jak správně založit a udržovat kompost nám prozradil zkušený zahrádkář

Přečtěte si krátký návod na tvorbu rychlého kompostu svépomocí. Na vaší zahradě může stát do 19 dní... Číst více →Chcete na zahradě ovocný sad, o který se nemusíte starat? Splňte těchto 11 kroků

Toužíte sklízet vlastní úrodu a neutrácet tak za předražené ovoce v supermarketech? Vytvořte si vlastní ovocný sad, o který se nemusíte příliš starat... Číst více →Kolik stojí zahrada, kterou není potřeba zalévat? 9 tipů, jak si ji zařídit svépomocí

Přečtěte si 9 snadných kroků, díky kterým zajistíte soběstačnost vaší zahrady. Mimo jiné vám také přinášíme seznam skvělých vychytávek, které vám usnadní práci na zahradě... Číst více →