HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Množení monster: jak správně postupovat + detailní fotonávod

Pokud vám monstera doroste do patřičné délky, můžete si z jejího listu vypěstovat rostlinu novou. V tomto článku jsme pro vás připravili jednoduchý návod, jak zvládnout množení monstery svépomoci během chvilky. Jednotlivé kroky včetně postupu krok za krokem naleznete v naší galerii.


Množení monster provádíme řízkováním stonků se vzdušným kořenem
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Rahil (PixaHive CC0)

Vzdušné kořeny monstery – výběr správného stonku

Základním krokem pro množení monstery je zjištění, jestli má vaše rostlina na stonku s listem tzv. vzdušný kořen. Vzdušný kořen vypadá jako malý výhonek bez listu, který vyrůstá ze stonku s listem. Monstery jsou epifytní rostliny, což znamená, že nekoření v půdě, ale kořeny rostou volně nad její úrovní. V přírodě se tak monstery zachycují těmito krátkými vzdušnými kořeny na kmenech a větvích stromů, ze kterých získávají živiny, a do prostoru visí jako liány.

Monstera – množení krok za krokem

Celý návod, jak správně postupovat při množení monstery, jsme pro vás zpracovali krok po kroku formou přehledného fotonávodu v naší galerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Rahil (PixaHive CC0), carmeonhamilton.com, Viktor Vojtik, Carlos Morales Calderón

Množení monstery pomocí řízkování

Množení monster provádíme pomocí řízku. Vybereme výhonek se vzdušným kořenem a pomocí řezacího nože ho oddělíme od zbytku rostliny. Uříznutý výhonek monstery poté vložíme do sklenice s vodou a necháme 4–6 týdnů rozkořenit. Vodu ve sklenici měníme nebo doplňujeme alespoň jednou za 7 dní. Pokud se rozhodnete vybrat list monstery bez vzdušného kořene, je velmi pravděpodobné, že se výhonek nerozkoření. Takový výhonek poté nelze zasadit. Po 4–6 týdnech by kořeny výhonku monstery měly dorůst délky cca 5 cm a pokojovku je možné zasadit. Nahlédněte do galerie na detaily.

Zasazení monstery

Rozkořeněný výhonek monstery s kořeny o délce cca 5 cm, následně zasadíme do květináče. Monstery potřebují pro svůj správný růst podsaditý substrát, který propustí značnou část vody, ale zachová si vlhkost. Substrát můžeme buď zakoupit už jako připravený, nebo si jej připravit doma následujícím postupem:

  • běžná zemina 1/3
  • substrát s kůrou pro orchideje 1/3
  • perlit nebo štěrk pro odvodnění 1/3

Běžnou zeminu poté smícháme se substrátem pro orchideje v poměru 1:1 a přidáme část štěrku případně perlitu. Následně na dno květináče umístíme igelit, do kterého předem uděláme několik děr pro odtok vody. Na igelit poté nasypeme perlit (nebo štěrk) a přidáme namíchaný substrát. Pomocí dvou prstů uděláme důlek, do kterého vložíme monsteru, a následně zeminu pořádně udusáme rukama. Nakonec provedeme zálivku a umístíme monsteru na místo s dostatečným osvětlením.

Mohlo by vás zajímat: Monstera: žloutnutí listů + 8 nejčastějších problémů

Přesný postup, jak zasadit či přesadit monsteru včetně fotonávodu naleznete v  tomto článku: Pěstování monster: 7 základních pravidel + fotopostup přesazování.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
13.08.2022

Photocredit: Rahil (PixaHive CC0)

1

5 trendy pokojovek, které nesmí chybět v moderním interiéru

Máte stále pocit, že vašemu interiéru něco chybí? Zkuste do něj dostat více zelených rostlin! Poradíme vám, které jsou teď nejpopulárnější.

Zelená fasáda jako dekorace – popínavé rostliny, vertikální zahrady a úžasné květinové domy

Vertikální zahrada je stále vyhledávanějším prvkem majitelů domů. Zelené fasády vypadají velice pěkně a plní mnoho užitečných funkcí. Posuďte sami.

Řasokoule – roztomilá dekorace nebo žijící organismus? Jak se starat o řasokouli, aby se jí dařilo

Netradiční dekorace, která zaujme na první pohled. Řeč je o řasokouli – kulaté rostlince, která žije ve vodě a moc toho k životu nepotřebuje.

Nejdražší rostlina světa – monstera variegata. Jak ji správně vypěstovat?

Monstera albo variegata je výstavní klenot všech pokojových rostlin. Proč je tak ceněná a jak panašovanou monsteru pěstovat?

Tchýnin jazyk: pokojová rostlina, která přežije cokoliv

Tchýnin jazyk se svými dlouhými a pevnými listy patří mezi nejodolnější pokojové rostliny. V čem je jiný než jiné pokojovky, jaké existují druhy a jak se o něj správně postarat?

Rýmovník – nejen proti rýmě a komárům. Na co všechno se dá použít?

Rýmovník je oblíbená pokojová rostlina, jejíž vytažky vás rychle zbaví rýmy. Jak připravit léčivý čaj a sirup z rýmovníku?