HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Zajděte si na kávu do malebné vesnické roubenky na Žítkové

Nedaleko slovenských hranic v obci Žítková se na jednom z mnoha vysokých kopců rozprostírá krásná dřevostavba, která slouží jako kavárna. Konstrukčně je stavba řešena jako jednopodlažní roubenka s valbovou střechou. Z roubenky je možné na všechny strany sledovat krásy okolní krajiny. Co určitě překvapí každého návštěvníka stavby, je interiér zařízený dřevěným lidovým nábytkem.


Vesnická roubenka
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Marek Kuchař

Lokalita roubenky

Jednopodlažní roubenka v tradičním stylu se nachazí v podhůří Bílých Karpat na hranici se Slovenskem v malebné vesničce Žítková. Obec Žítková je známá překrásnou okolní kopcovitou krajinou a také svojí tradicí lidové magie o žítkovských bohyních. Ale o tom až jindy. K roubence se dostaneme pozvolným klesáním po úzké asfaltové cestě z centra obce Žítková. Příjemnou procházkou cesta trvá přibližně 20 minut, neboť se jedná o vzdálenost asi 2 kilometry. I přesto, že je roubenka je umístěna asi v polovině žítkovského kopce, je z ní nevšední výhled do okolní krajiny.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Marek Kuchař

Účel stavby

Roubenka je postavena nedaleko Muzea poslední žítkovské bohyně. Tato lokalita je v letním i zimním období turisty hodně vyhledávána a vede tudy cyklostezka. V přilehlém okolí se nachází i ubytovací prostory. Není tedy divu, že na takto frekventovaném místě vyrostala stavba určená pro účely pohostinství. V roubence si můžete objednat nejen výbornou kávu, ale dopřát si také jednu z mnoha bylinkových limonád. Na zakousnutí si můžete například koupit jeden z mnoha sýrů od místních farmářů. Tyto dobroty si můžete v poklidu vychutnávat u venkovního posezení s rozhledem do všech směrů kopcovité krajiny.

Roubené stavby

Dřevěné roubené stavby jsou známé stovky let. Jejich uplatnění najdeme také u dnešních novostaveb rodinných domů, chat a dalších objektů zaměřených nejen na bydlení. Pojem roubení je odvozen od technologie spojování jednotlivých hraněných trámů, které tvoří stěny roubenky. Soudržnost stavby se řeší provázáním jednotlivých trámů v rozích stěn. Nejčastějším typem rohového spoje u roubenek je rybinový spoj. Na tento i další detaily stavby se můžete podívat ve fotogalerii.

Konstrukce roubenky

Jako první se zhotovila základová deska, která tvoří podklad pro vlastní konstrukci dřevěné stavby. Na stěny roubenky bylo použito dřevo smrku, které je čtyřstranně hraněno do finálního rozměru trámu. Základovou desku bylo nutné odizolovat. Mezi dřevěný hranol a základovou desku se umístil hydroizolační pás. Stavby roubenek mají jednu velkou výhodu, a to, že před samotnou dopravou jednotlivých hranolů na místo stavby se zkouší konstrukce stěn poskládat „nanečisto“ v místě výrobního závodu firmy. Tak se dá předejít případným nesrovnalostem při samotné realizaci. První trám je nutné zakotvit do základové konstrukce pomocí ocelových kotev. Další trámy se po délce mezi sebou spojují pomocí dřevěných kolíků. Při vstvení jednotlivých trámů na sebe je důležité hlídat rovinnost stěny.

Mohlo by vás zajímat: Roubenky: Jsou vhodné pro moderní bydlení? (tradiční vs moderní)

Stavební prvky roubenky

Spáry mezi jednotlivými hranoly je vhodné vyplnit prodyšným materiálem. Je nutné se vyvarovat například maltám a tmelům, které obsahují cementovou složku. U této roubenky byla použita směs hliněné omítky v kombinaci s řezanou slámou, která je pak viditelná z vnitřní i venkovní strany. Do připravených stavebních otvorů ve stěnách roubenky bylo nutné pečlivě osadit dřevěná okna a dveře. Orámování otvorů je tvořeno dřevěnými sloupky. Překlady u roubenek jsou nahrazeny trámy ve stěně. Konstrukce krovu je pohledová s přesahem krokví. Střecha roubenky je řešena jako valbová. Po rozmístění jednotlivých krokví se na tyto pohledové hranoly kotví kolmo menší hranolky. Všechny prvky krovu jsou řešeny z pohledového KVH řeziva. Na takto připravený krov se umístila došková krytina z rákosu.

Interiér stavby

V roubence je řešeno vytápění pomocí krbových kamen na dřevo. Komín je vyskládán z jednotlivých tvárnic, je omítnutý a natřený bílou barvou. Rozvody instalací jsou v drážkách vybraných stěnových trámů. Tyto drážky byly předpřipraveny ve výrobním závodu dodavatelské firmy roubenky podle projektu vnitřních instalací. Na podlahu byla použita keramická dlažba cihlové barvy. Nábytek v interiéru je celodřevěný a má kouzlo lidové architektury. Při pohledu do interiéru se v čase vrátite minimálně o sto let zpět. Takové je kouzlo žítkovské roubenky.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Marek Kuchař

Vydáno dne:
14.09.2019

Photocredit: Marek Kuchař

7

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE