HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Chytrý a stohovatelný nábytek – jak ušetřit místo v malém bytě nebo domě

Trend v bydlení směřuje k tomu, že se nám stále více zmenšují prostory, ve kterých žijeme. Přikláníme se k bydlení v chatách či malých bytech, tiny house je už běžným pojmem. Jak se zmenšuje prostor, ve kterém žijeme, tak se zvětšují i nároky na prostorovou úsporu. A to nejenom v rozvržení místností, ale také ve volbě vybavení. Jaké možnosti v tomto směru máme? Načerpejte informace a inspiraci v tomto článku.


Chytrý nábytek - inspirace
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Associated Fabrication (Flickr CC by 2.0)

Stohovatelný nábytek

Stohovatelný nebo též stohovací nábytek je pojem, s kterým se v praxi můžeme nejčastěji setkat v kavárnách či malých sálech po skončení představení. Každý už jistě někdy viděl vysoký komínek židlí, tzv. stohovatelné židle, které jsou napasované jedna do druhé. Takové židle můžete skvěle využít třeba na zahradě. Do obýváku jsou zase oblíbené stohovatelné konferenční stolky. Jeden pod druhým, od největšího po nejmenší. Mohou být kulaté, hranaté i neobvyklých tvarů. Nahlédněte pro inspiraci do naší fotogalerie.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Associated Fabrication (Flickr CC by 2.0), Dragos Felie, M B, RIAL

Chytrý nábytek

V dnešní době existují nejrůznější varianty chytrého nábytku, který je zároveň elegantní. Bytoví a nábytkoví designéři jej navrhovali především do menších interiérů. Jedná se například o konferenční stolky a jídelní stoly, ke kterým lze židle přisunout tak, že opěradly lícují s hranou stolu a sedáky jsou zasunuty pod stůl tak, že nejsou vůbec vidět. Velmi často jsou rohy stolů zakulacené, a tím mohou být opěrky židlí pohodlně vytvarované do oblouku.

Sklápěcí stůl na zeď a sklopný stůl na balkon

Sklápěcí stoly nabývají na atraktivitě, a to především v malých kuchyních a na balkonech. Jak už samotný název napovídá, takový stůl lze jednoduše odaretovat, tedy odjistit, a bočním pohybem jej obrazně řečeno nalepit na zeď. Pokud máme i skládací židle, můžeme je po složení pověsit na skoby vedle stolu. Takto složený nábytek ze vhodně zvoleného materiálu může vytvořit na stěně i pěknou industriální výzdobu.

Stejným způsobem fungují i stolky na balkon. Po použití stolek složíme, aby bylo na úzkém balkoně dostatek místa. Někdy se deska stolku zlomí v první třetině, takže zůstane jedna třetina desky nesklopená. Tu využíváme na květiny v květináči či truhlíky. Část, kterou sklopíme, přivážeme dole k zábradlí, aby se ve větru nehýbala a nebouchala do zábradlí. Sklopný stolek je častým vybavením i do karavanu či pracovního koutku. 

Mohlo by vás zajímat: Home office – několik tipů, jak na správnou ergonomii při práci z domu

Sklopná police na zeď

Sklopná police na zeď je méně rozšířeným, ale velice originálním prvkem. Proč nemít police na zeď a z nich jedním pohybem neudělat stůl u zdi? Nemusíte z polic sundávat věci, pokud vám nebudou po sklopení na stole zavazet. Podívejte se na takové jedno důmyslné řešení v naší fotogalerii.

Nábytek s překvapením

Nábytek s překvapení v sobě ukrývá nějaký tajný úložný prostor, který se buď ukrývá v podnožce u křesla, pod sedákem židle nebo pod deskou konferenčního stolu. Ve fotogalerii najdete například konferenční stůl, který se pomocí výklopné desky zvedne do výšky. Deska tak zůstane rovnoběžně se spodním stolkem a vytvoří nám druhý stolek „v patře“. Někdy v podnožce u křesla nalezneme prostor na časopisy, křížovky a psací potřeby, ty jsou přiklopené deskou, kterou lze vyjmout a použít jako podložku, a víko podnožky můžeme zase sklopit a podnožku prakticky využít. 

Mohlo by vás zajímat: Tajná místnost v domě – dokonalý úkryt za skříní, pod schody či v podlaze

Nápadů na to, jak šetřit místem a přitom mít vše, co potřebujeme, je mnoho. Tady jsme zmínili ty často vyhledávané. Navštivte naši fotogalerii a podívejte se na mnoho dalších nápadů, např. sklápěcí postel, vyklápěcí stolky, nábytek na kolečkách, modulární nábytek a další chytré vychytávky do malého prostoru. Přejeme vám mnoho úspěchů ve vaší volbě!

Mohlo by vás zajímat: 10 praktických tipů na úložný prostor pod schodištěm

P.S. Vybavujete interiér ve Vašem domě či bytě? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
14.02.2022

Photocredit: Associated Fabrication (Flickr CC by 2.0)

1

Nábytek z palet: Fotogalerie plná nápadů a inspirace

Líbí se vám nábytek z palet? Hledáte nápady a inspiraci?

Posuvné dveře na stěnu: 5 výhod, které vám ulehčí život

Posuvné dveře na stěnu mají těchto 5 výhod, které vám ulehčí život. Inspirujte se.

Rozkládací postel s úložným prostorem i bez. Jak vybrat tu nejlepší?

Přemýšlíte, zda ušetřit místo v malém prostoru rozkládací postelí s úložným prostorem, nebo sklápěcí postelí? Přečtěte si, jaké výhody i nevýhody obě varianty mají i jaká je jejich aktuální cena.

Video: Skládací nábytek, který jen tak někde neuvidíte

Placatý nábytek v obýváku nebo kuchyni? A vlastně proč ne. Podívejte se, kolik místa s ním ušetříte a jak snadno se používá.

Autonomní nábytek: chytrá hříčka, která promění interiér

Vypadá to jako zmatek a náhodná změť dřevěných hranolů. Všechno tu ale má svůj řád a význam.

Zázrak posuvných dveří: Renovace starého bytu dala vyniknout dřevu v interiéru

Dřevěné posuvné a skládací dveře v interiéru jsou vlastně jen maličkost. Mohou ale výrazně změnit charakter celého bytu k lepšímu. Podívejte se, jak se to povedlo v tomto bytě.

Jak pečovat o dřevěný nábytek? My to víme

Dřevěný nábytek je velmi oblíbený. Nejenže krásně voní a má osobitý vzhled, navíc i dlouho vydrží. Víte ale, jak o něj správně pečovat?

Renovace malého bytu nemusí bolet. S vestavěným dřevěným nábytkem nepotřebujete demolici

Prohlédněte si povedenou rekonstrukci malého bytu o výměře 42 metrů čtverečních. Jakým způsobem z něj majitelka vytvořila své dokonalé místo pro bydlení bez nutnosti demolice?

Elegantní tiny house pro 4 osoby – moderní kuchyně, velká koupelna a obrovské okno s výhledem

Spaní pro čtyři osoby, kuchyňský kout, skříně, koupelna, a přitom všem dostatek elegance a jednoduchosti. To vše v jednom tiny housu!