HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jednoduchým přístrojem lze udělat anglický trávník na každé zahradě

Kdy a jak se správně starat o trávník? Proč je důležité ho jednou za čas provzdušnit? Úprava dokonalého trávníku se neobejde bez tzv. vertikutace, tedy prořezání drnů a provzdušnění. Vysvětlíme vám, jak zvládnout všechny nástrahy této operace a jaký vertikutátor se bude hodit právě pro váš trávník. Sepsali jsme pro vás přehled vertikutátorů, jejich typů i cen. A pozor na vertikulátory!


vertikutator trávníku
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Martin Cathrae (Flick CC 2.0), Huskyherz (Pixabay CC0)

Pozor, není vertikutátor jako vertikulátor!

Vertikutátor je přístroj do zahrady, který vám pomůže provzdušnit váš trávník. O něm si v tomto článku povíme více. Naproti tomu slovo vertikulátor neexistuje. Je to pravděpodobně pouze chybné, zkomolené, i když na internetu rozšířené, označení vertikutátoru! 

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Martin Cathrae (Flick CC 2.0), Huskyherz (Pixabay CC0), Clover_1, Todd Mecklem

Proč provzdušňovat trávu pomocí vertikutátoru?

Po posekání trávy zůstanou v porostu drobné částečky trávy. Tlí a se starou trávou tvoří nepropustnou vrstvu, kvůli které nemůže trávník dýchat. S vertikutátorem prořežete staré drny a vrstvu odstraníte. Díky tomu se do půdy dostane vzduch a živiny a váš trávník bude mít hustý kožich. Tomuto procesu se říká vertikutace.

Postup vertikutace aneb jak provzdušnit trávník

1. Prořezávejte trávník posekaný na výšku 3–4 centimetry ideálně cca 2 dny po dešti.

2. Postavte vertikutátor na rovnou plochu a nastavte si nože cca 3 mm pod úroveň terénu.

3. Jezděte se strojem po trávníku pruh za pruhem, abyste pokryli celou plochu.

4. Po skončení práce bude vertikutovaná plocha vypadat jako oraniště. Jakmile ale holá místa plochy dosejete travním semenem, brzy se zacelí. 

Vyplatí se koupit vertikutátor?

Velká část z vás možná s pořízením vertikutátoru, neboli provzdušňovače trávníku, váhá kvůli ceně. Jednoznačným argumentem pro koupi ovšem je ale rozdíl mezi neudržovaným a pravidelně provzdušňovaným (2× ročně na jaře a na podzim) trávníkem. Můžete si vertikutátor i půjčit v půjčovně nářadí, ale dlouhodobě se vyplatí mít vlastní. Aktuální ceny vertikutátorů na českém trhu si srovnejte zde.

Čím nahradit vertikutátor? Pro malé zahrádky se nevyplácí kupovat ani elektrický vertikutátor, natož benzínový. Práci na nich zvládnete bez problémů s vertikutačními hráběmi. Jejich aktuální cenu si zjistěte zde.

Jaký vertikutátor vybrat? Ceny, výhody a nevýhody vertikutátorů

Při výběru byste měli brát v úvahu velikost trávníku, členitost pozemku a pohon stroje. Na výběr budete mít z několika různých typů vertikutátorů:

1) Ruční vertikutátor

Výhody: Cena, která se pohybuje od cca 500 do 1500 Kč. Je lehký, snadno se s ním pracuje, nezabírá místo. Může jít o univerzální zahradnické hrábě s několika výměnnými nástavci, nebo ručně poháněný strojek s kolečky.

Nevýhody: Hodí se jenom pro velmi malé travní plochy.

Zde naleznete aktuální ceny Fiskars 136524 QuikFit.

2) Jednoosý elektrický vertikutátor  

Výhody: Cena, která se pohybuje cca od 2000 do 4000 Kč. Jsou malé, lehké a dají se snadno přesouvat i skladovat.

Nevýhody: Mívají nože od sebe, takže je třeba většinou provést vertikutaci nadvakrát křížem. Větší plochy nezvládne.

Aktuální cenu vhodného produktu naleznete zde.

3) Dvouosý elektrický vertikutátor

Výhody: Bez potíží upraví i pozemek do 600 mrozlohy. Typy s kolektorovými motory jsou levné a lehké, dobře se transportují.

Nevýhody: Vyšší cena od cca 3000 do 7000 Kč. Vertikutátory s asynchronními motory jsou dražší, ovšem vydrží déle. Kolektorové motory jsou méně stabilní, nemají tak vysokou životnost.

Zde naleznete aktuální cenu vhodného produktu.

4) Benzínový vertikutátor

Výhody: Dobře zvládnou i skutečně velké plochy nad 600 m2.

Nevýhody: Jde o dražší stroje v cenových relacích 7000–15 000 Kč. Dejte si pozor na čínské motory u levnějších strojů. Tradiční výrobci motorů ručí za menší emise, bezproblémový náběh, nízkou spotřebu benzínu i dostupnost náhradních dílů.

Jednotlivé typy vertikutátorů se liší podle výrobce, proto vždy pečlivě prostudujte popis zařízení a doporučený návod na použití a údržbu stroje. Pokud byste chtěli pokročilejší vertikutátor, nebo už nemáte v zahradním domku místo na další „mašinu“, můžete se poohlédnout i po kombinovaném modelu sekačky s vertikutátorem. Další variantou jsou větší vertikutátory, které je možné zapojit za zahradní traktor, což se hodí zejména při obhospodařování větších travních ploch.

Praktické rady pro koupi vertikutátoru:

  • Zjistěte, dají-li se měnit nože

Ověřte si, zda můžete vyměňovat jednotlivé nože, nebo musíte měnit celý válec.

  • Dočesávací drápky nejsou nutné

Některé stroje mají dva válce: s noži a s provzdušňovacími drápky. Na hrubou práci slouží nože, na dočesání drápky. Drápky ale nejsou třeba, stačí při druhém pojezdu nastavit nože nad povrch. 

  • Pořiďte si větší koš

Pořiďte si ke stroji koš na odpad s objemem cca 50 litrů, malý koš byste museli neustále vysypávat.

  • Prozkoumejte, jak velký prostor zabere

Zjistěte, jak velký prostor vertikutátor zabere. Vyplatí se sklopné madlo, stroj je skladnější.


Vydáno dne:
18.05.2023

Photocredit: Martin Cathrae (Flick CC 2.0), Huskyherz (Pixabay CC0)

9

Dřevostavitel radí: Jak zasadit strom?

To není jen vykopat jámu – postavit do ní strom – zakopat jámu – zalít.. Číst více →Zelená střecha je zahradou ve městě

Co je to zelená střecha, kolik stojí a co je třeba udělat, aby jí neteklo?.. Číst více →Zelená fasáda – módní výstřelek nebo rozumná volba?

Jak vybrat zelenou fasádu? A vyplatí se to vůbec? Odpověď najdete v článku.. Číst více →Fotogalerie: Co se starými paletami a krabicemi?

Jak vyrobit zahradní truhlík z palety? Tento a další tipy, co se starým dřevem. Čtěte.. Číst více →Zahradní domek na nářadí nemusí být jen skladiště

Zahradní domek, potřebujete k němu stavební povolení? Z čeho jej postavit a jak ho uspořádat, aby se do něj vešlo vše potřebné? Dozvíte se v tomto článku... Číst více →Zahradní altán: Na co si dát při stavbě pozor

Potřebujete na zahradní altán stavební povolení? Jak a z čeho zahradní altán postavit... Číst více →Terasy: 30+ inspirací na dřevěné terasy u domu, fotogalerie a informace pro stavbu

Plánujete stavět terasu? Už víte, jak bude vypadat a co její stavba obnáší? Přinášíme vám potřebné informace a velkou dávku inspirace na dřevěné terasy... Číst více →Citáty a přísloví o stromech

K oslavě Mezinárodního dne stromů jsme pro vás vybrali několik moudrých slov, která inspirují, nerezaví a někdy pobaví, nebo poučí... Číst více →Zahradní nábytek z masivu: Fotogalerie, tipy a praktické rady

Hledáte inspiraci pro pořízení zahradního nábytku a praktické rady o tom jak o zahradní nábytek z masivu pečovat? Vše naleznete zde... Číst více →Jak založit rychle rostoucí živý plot?

Jak vybrat dřeviny pro živý plot a kde je vysadit? Povíme si v článku... Číst více →