HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Pergola nebo altán? Jedna z těchto staveb se bude lépe hodit do vaší zahrady

Uvažujete o menší stavbě do vaší zahrady a máte dilema, zda zvolit pergolu, či altán? Abyste si správně vybrali, představíme vám rozdíly, výhody i nevýhody obou těchto zahradních staveb. Stačí si pak ujasnit své priority a pustit se s chutí do nového projektu.


Pergola
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Každá stavba má svoje výhody

Univerzální odpověď na otázku, jestli je lepší altán nebo pergola neexistuje. Každá stavba má svoje výhody a nevýhody. Abyste si zvolili správně, musíte znát charakteristiku těchto staveb. Seznamte se s ní tedy a zeptejte se sami sebe: „K jakému účelu, jak často a za jakého počasí budeme posezení používat?“

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, jinxmcc, alex.shultz

Altán pro odpočinek

Představíme si nejprve altán. Tvoří ho samostatně stojící konstrukce, která je do země ukotvena pomocí nosných sloupků. Ty se ukotvují buď do betonových patek nebo do vrutů v zemi. Pro altán potřebujete rovný podklad. Altán často mívá stěny jenom do 1/3 či 2/3 výšky. Mnohdy také nejde o stěny, ale mřížkované clony.

Altán je vždy zastřešený, většinou střechu tvoří šindele. Půdorys mívá šesti nebo osmiúhelníkový, méně často obdélníkový či čtvercový. Obvykle se staví na vzdálenější místo zahrady a bývá vybaven zahradním nábytkem.

Pergola je okrasnou stavbou

Pergola se skládá ze čtyř nebo šesti sloupků, které jsou ukotveny do země stejným způsobem jako nosné sloupky altánu. Nahoře jsou sloupky spojeny pomocí trámků. Dají se postavit pergoly jednou stranou ukotvené ke zdi domu i pergoly samostatně stojící.

Dříve pergoly tvořilo loubí bez střechy, jejich původní účel byl hlavně okrasný – tvořily oporu pro popínavé rostliny. V současnosti jsou pergoly často zastřešené, a to polykarbonátem, který chrání před deštěm, ale propouští světlo. Pergoly jsou otevřené, bez stěn. Půdorys tvoří čtverec nebo obdélník.

Prohlédněte si oba typy zahradních staveb v naší fotogalerii.

Kdy zvolit altán?

 • Chcete-li si vytvořit v zahradě dál od domu relaxační koutek s výhledem do okolí a tam pravidelně odpočívat.
 • Pokud se toužíte skrýt na druhém konci zahrady a užívat si soukromí třeba s knížkou bez zvědavých pohledů ostatních.
 • Když chcete mít v zahradě posezení chráněné před větrem a chladem. Díky tomu, že altán má stěny, neprofukuje tolik jako otevřená pergola.
 • Vyhovuje-li vám spíše stín a chlad – střecha a stěny altánu vás ochrání před slunečními paprsky mnohem lépe než jenom porostlá pergola.
 • Chcete-li být venku za každého počasí – krytý altán zajistí dobrou ochranu před deštěm a posedět tu můžete i za mírné zimy.
 • Kolik stojí zahradní altány? Aktuální ceny si srovnejte zde.

Kdy zvolit pergolu?

 • Když preferujete mít koutek na svoje venkovní aktivity u domu nebo jeho v blízkosti.
 • Jestliže rádi stolujete a grilujete venku. Díky pergole u domu nebudete běhat s nádobím přes celou zahradu.
 • Toužíte-li po posezení dlouho do večera. K pergole u domu nebo těsně vedle něj snadno zavedete elektrický kabel a osvětlení.
 • Když chcete od sebe opticky oddělit dvě části zahrady – užitnou a relaxační část. Pergola vytvoří odpočinkovou zónu zahrady.
 • V případě, že si chcete vybudovat koutek plný zeleně – nasázejte kolem sloupků popínavé rostliny, které vytvoří zelenou kulisu.
 • Chcete-li mít koutek zastíněný před sluncem, ale zároveň si užívat dostatku tepla – otevřená pergola to dovoluje.
 • Potřebujete-li zastřešené venkovní stání pro automobil.
 • Kolik stojí zahradní pergola? Srovnejte si aktuální ceny na českém trhu zde.

Pergola k domu, altán do zahrady

Platí, že pergola je lepší k domu pro venkovní grilování, stolování a další aktivity – pod zastřešenou pergolou si mohou třeba hrát děti a máte o nich dokonalý přehled. Naopak altán se více hodí do prostoru zahrady k ničím nerušenému odpočinku.

Pergola se častěji využívá pro setkávání rodiny i přátel, kdy těžíte praktické výhody z její polohy blízko domu. Samozřejmě i altán může posloužit jako zázemí pro grilování, ale mnohem častěji je odpočinkovou zónou k relaxaci.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Photocredit: Shutterstock

3

Stavba pergoly: Návod jak na povolení a stavbu

Je potřeba stavební povolení? Jaké zásady u stavby pergoly dodržovat.. Číst více →Altány a pergoly: Fotogalerie pro vaši inspiraci

Rozhodli jste se pro stavbu altánu nebo pergoly a hledáte inspiraci?.. Číst více →Pergola, kterou vám budou sousedi závidět

Tato promyšlená pergola bez problému pojme 15 lidí, kteří pod ní mohou společně vařit, jíst a schovat se před deštěm. Více naleznete v této fotogalerii... Číst více →Poklady z našich sadů a zahrad – 1. díl: třešeň a švestka

Víte, že ve starých sadech a zahradách můžete najít hotové poklady? Po přečtení tohoto článku už s nimi nebudete chtít jen topit!.. Číst více →Jaké pergoly se staví v Rusku? Zveme vás na prohlídku jedné z nich

Kolik různých funkcí může mít jedna pergola o ploše 36 metrů čtverečních? Podívejte se, jak pojali řešení v Rusku... Číst více →Dřevěný květináč – jaké má výhody oproti plastu?

Dřevěné květináče umí být opravdu kouzelné. Jsou krásné a navíc i ekologické. Podívejte se s námi dnes na to, jaké výhody mají dřevěné květináče oproti plastovým... Číst více →Zahradní pergola svépomocí + návod

Máme pro vás projekt pergoly i montážní návod ke stažení. Stačí jen vyřešit stavební povolení, umístění a střešní krytinu na pergolu... Číst více →Vertikální záhon svépomocí: zahrádka, kterou můžete mít i na balkoně

I na balkoně si můžete vypěstovat zeleninu pro vlastní spotřebu. Poslouží vám k tomu vertikální záhon, který si snadno vyrobíte sami... Číst více →Co je permakulturní zahrada a pro koho se hodí?

Permakulturní zahrada není o estetice, ale o výnosnosti, souznění s přírodou a šetření času. Byla by vhodná právě pro vás?.. Číst více →Zahradní jezírko okrasné i na koupání – inspirace, jak ho založit svépomocí

Chcete vybudovat okrasné či koupací zahradní jezírko, které bude pýchou vaší zahrady? Kde začít? Potřebujete stavební povolení, nebo ne? Vše o stavbě zahradního jezírka, včetně bohaté inspirace, najdete v tomto článku... Číst více →