HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jaká je životnost dřevostaveb? Podobnost dřevěné stěny a střechy se nezapře

Jak dlouho vydrží stát dřevostavba? Životnost dřevostaveb je nekonečně diskutované téma. Každého zajímá, na jak dlouho si dům staví, nebo kdy jej bude muset bourat. Přemýšleli jste někdy nad podobností stěny dřevostavby a běžné střechy? Pojďme se na tuto problematiku podívat detailněji. Získejte pádné argumenty a udělejte si vlastní názor založený na faktech, nikoli na mýtech.


životnost dřevostaveb
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock, se souhlasem majitelů dřevostaveb

Někde hluboko v nás máme zafixováno, že dřevostavby jsou jen krátkodobé a provizorní řešení. A skutečně, takové dřevostavby byly. Například finské domky, které se stavěly jako řešení poválečné bytové krize nebo již legendární okály. I ty svou předpokládanou životnost dnes již přesluhují. Podobně tomu bylo také u výstavby železobetonových panelových domů. Jejich předpokládaná životnost byla v řádu desítek let. Ty nejstarší dnes také přesluhují.

Malý exkurz do moderní historie dřevostaveb

Ale zpět ke stavbám na bázi dřeva. Dřevo je materiál, kterému nesvědčí vlhkost. Základem dlouhé životnosti je tedy ochrana dřevěných prvků před vodou, resp. vlhkem. Ať už se jedná o vodu srážkovou, zkondenzovanou vodní páru nebo důsledek havárie potrubí.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, se souhlasem majitelů dřevostaveb, Justin in SD, Singh

Dlouhodobý přísun vlhkosti nevydrží žádný materiál, respektive žádná stavba. Ať už je ze dřeva nebo z cihel.

Životnost dřevostaveb, aneb proč se bát více vlhkosti než dřevomorky

Důkaz místo slibů – 100 let staré dřevostavby

Není tak těžké najít v České republice stavby, které dosahují stáří 100 a více let. Jedná se nejčastěji o tradiční roubenky. To, že se dochovaly až do dnešní doby, je dáno především perfektní údržbou stavby a také ochranou stavby před vodou. Například v podobě vysokých soklů či terénních úprav.

Jak jsou na tom s životností ale dnešní moderní dřevostavby? Životnost se bude odvíjet od kvality provedení a údržby. V současnosti se první dřevostavby, typově podobné těm dnešním, dožívají zhruba pětadvaceti let. Právě po roce 1990 do České republiky začaly proudit nové materiály a technologie. A tak na těchto stavbách můžeme pozorovat určitý trend stárnutí a životnosti dřevostaveb. A zároveň se poučit z chyb.

Michal staví svépomocí roubenku na Hané. Jde to i bez tesaře, říká

Pro dřevostavby, které slouží už delší dobu, ale nemusíme chodit daleko za hranice. Německo i Rakousko má v tomto ohledu bohaté zkušenosti. Naopak velmi opatrní bychom měli být ve srovnání s výstavbou v USA. Princip staveb sice může být obdobný, ale klimatické podmínky, na které se stavby navrhují, jsou odlišné. Prohlédněte si staré i nové dřevostavby v naší fotogalerii.

Podobnost dřevěné stěny se střechou se nezapře

Vraťme se nyní k otázce, kterou jsem nastínil v úvodu článku: Je stěna dřevostavby podobná běžné střeše? Co myslíte?

Pokud v dnešní době mluvíme o dřevostavbě, ve většině z nás to evokuje známou skladbu dřevěných nosných sloupků s opláštěním z OSB desek, vyplněnou tepelným izolantem.

Všimněme si, že je zde určitá podobnost s běžným střešním pláštěm, který často míváme nad hlavou svých ložnic. Nic jiného než dřevěné prvky, tepelná izolace a podhled.

Jakou životnost má taková skladba?

A nespadne nám jednou na hlavu? Odpověď je obdobná jako u otázky na životnost dřevěné stavby: Bude záležet na návrhu, provedení a údržbě. A tak nepodceňujte správný návrh konstrukce a využijte služeb profesionálů v oblasti stavební fyziky. Stejně tak si při provádění stavby sežeňte svou pravou ruku, která vám vše ohlídá.

Dřevostavba svépomocí: Úskalí, o kterých možná nevíte

Životnost staveb na bázi dřeva tak nemusí být nutně výrazně nižší než u běžné výstavby z cihel či betonu. Na druhou stranu, i kdyby byla, bude to na obtíž? Zamysleme se nad tím, jak se stavělo před 50 lety. Vyhovuje nám dnes taková stavba? Nevyhovuje. A dost možná bychom ji raději zbourali. Jenže to vyžaduje nemalé finanční prostředky, a tak s úspěchem rekonstruujeme a modernizujeme. Nebuďme naivní, za 50 let bude situace stejná. A tak využití materiálů, které se snadněji likvidují, je jednou velkou výhodou a investicí do budoucna, pro další generace.

Ať se vám dobře bydlí, dnes i za 50 let!


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
16.03.2023

Photocredit: Shutterstock, se souhlasem majitelů dřevostaveb

13

Co je to dřevostavba

Dřevostavba je jakýkoli objekt, který má základní nosnou konstrukci ze dřeva nebo z materiálů na bázi dřeva... Číst více →Dřevostavba je investice, která vám nepřeroste přes hlavu

Kolik stojí dřevostavba? A kolik vás bude stát její užívání? Jak tyto částky udržet pod kontrolou?.. Číst více →Život se mění. Nebojte se postavit si znovu nový dům

Život se mění a sním i vaše požadavky na bydlení. Nebojte se postavit si znovu nový dům. Manželský pár to udělal a jsou nyní mnohem spokojenější... Číst více →Kůrovec ničí české lesy. Ohrožuje i dřevěné stavby?

Kůrovec se zabydlel v českých lesích a zdá se, že je nehodlá opustit. Kdo je kůrovec a zda může napadnou i postavené dřevostavby se dozvíte v článku... Číst více →Tři nejstarší dřevostavby světa. Které to jsou?

Prohlédněte si dřevostavby, které jsou starší než království Velké Británie, pamatují dobývání Antarktidy nebo japonské císařství... Číst více →Nejstarší roubenka v Čechách oslavila už 470. narozeniny!

Roubenky prý mají životnost 100 až 150 let. Omyl! Představíme vám takovou, která byla postavena už v 16. století a dnes má asi 470 let... Číst více →Pasivní domy – spočítejte si, zda se vám taková investice vyplatí

Víte, od čeho se odvíjí výsledná cena pasivního domu a jak si spočítat, zda se vám tato investice vrátí? Přečtěte si více v článku... Číst více →Jak vypočítat hmotnost palivového dřeva – postup a výpočet

Jak se vypočítá hmotnost dřeva? A které faktory hmotnost dřeva ovlivňují? To vše zjistíte v našem článku a online kalkulačce... Číst více →