HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Chcete bydlet ve svém, ale nemáte dost peněz? Velký přehled řešení, jak na to

Nemám finance, ale chci mít vlastní dům. Hotovo, tečka. Kolik z nás už máchalo rukama nad zvyšujícími se úrokovými sazbami, cenami materiálů či předraženými pozemky? Na tuto větu dnes přinášíme odpověď. Peníze byly, jsou a dozajista budou vždy až na prvním místě. A to především ve stavebnictví.


Jak postavit dům bez peněz?
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: © Dřevostavitel.cz

Bez peněz to nejde. Ale!

Jak postavit dům bez finančního základu? Berte tuto otázku s nadsázkou. Pokud dům nevyhrajete v nějaké soutěži, či ho nezdědíte, pravděpodobně vás to „pár kaček“ stát bude. V tomto přehledu vám však popíšeme levnější možnosti, které dnešní doba nabízí, a prozradíme osobní tipy naší redakce.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: © Dřevostavitel.cz, Louise Feige, Se souhlasem majitelů

Kolik dnes stojí materiály?

Pro začátek vás trochu zasvětíme do aktuální situace. Po téměř 100% nárůstu cen stavebních materiálů, který jste mohli zaznamenat od ledna do srpna 2022, se zdá, že se ceny u většiny produktů tohoto segmentu ustálily.

 • KVH hranoly jsou ve srovnání s minulým rokem téměř o 20 % levnější (aktuální cena zde).
 • Ceny OSB desek jsou v průměru o více než 30 % nižší. Srovnání cen OSB desek mezi jednotlivými prodejci si můžete udělat zde.
 • Izolační materiály již poslední dva měsíce zůstávají na stejné cenové hladině. Aktuální cenu minerální izolace zjistíte zde. Ceny polystyrenu přehledně zde.
 • ztraceného bednění došlo ke zvýšení cen v průměru o 7,5 %.
 • U kameniva bylo zaznamenáno zvýšení cen o 5,3 %. 

Přečtěte si také článek pojednávající podrobně o aktuálních cenách materiálů. Mimo jiné tam najdete i prognózy odborníků na rok 2023 a cenový vývoj daných materiálů zanesený do grafů:

Ceny stavebních materiálů – leden 2023. Na co se připravit?

1. „Pozemek už mám.“ Postavte tedy dům levně

Vlastníte-li pozemek, máte už z poloviny vyhráno. Při navrhování vašeho domu se zamyslete nad tím, kolik místa vlastně potřebujete. Abyste na domě ušetřili, budete se muset zkrátka uskromnit. Ideální variantou jsou modulové domy, které se dají rozšiřovat či přistavovat.

Co je to modulový/modulární dům? Modulový dům je již podle názvu tvořen jedním (či více) obytnými moduly. Takový dům se postaví ve výrobní hale a na váš pozemek se posléze dopraví již v celku. Zbývá jej pouze ukotvit na základovou desku, patky nebo piloty.

Chcete-li malý dům, zvolte např. 2 obytné moduly. Chcete-li velký dům, pak zvolte třeba 4 obytné moduly. Přehled modulových domů včetně cen a půdorysů naleznete zde.

Na zahradě postavil modulový domek pro svou maminku

2. „Dosáhnu na hypotéku, ale bude malá.“ To stačí!

Dosáhnete-li na hypotéku, existuje pro vás perfektní volba levných domů na klíč. Znáte frázi za málo peněz hodně muziky? Některé montované typové domy jsou velice atraktivním řešením právě kvůli relativně nízké ceně a bohatému prostoru, který pro rodiny nabízí. 

Co je to montovaný dům? Montovaný dům se vyrábí ve výrobních halách. Na rozdíl od modulového domu se vytvoří pouze jednotlivé části/stěny, které se po dopravení na pozemek pouze smontují k sobě a ukotví na základovou desku.

Např. tříčlenná rodina může i v dnešní době bydlet již od 2,5 milionů. Přehled montovaných domů včetně cen a půdorysů naleznete zde.

Levné domy na klíč – 10 nejdostupnějších od českých firem

3. „Je mi jedno, kde budu bydlet, chci jen pryč z pronájmu.“ A co nebydlet v domě?

Varianta, kterou vám nyní představíme, není pro každého. Chcete-li bydlet v klasickém domě, rovnou tyto odstavce přeskočte. Přestavba dodávky či autobusu je jen pro odvážné.

Ku příkladu Patricie a Viktor z Brna se rozhodli doopravdy žít svůj život. Koupili si dodávku a kompletně ji přestavěli na obytné auto, se kterým podnikají cesty po Česku i Evropě. Více o jejich příběhu se dočtete v následující reportáži:

Svépomocí si přestavěli dodávku na obytné auto a teď cestují po Česku i Evropě

Obdobný nápad zrealizovali Emily a Colby, kterým se myšlenka bydlet a cestovat v jednom natolik zalíbila, že i se svými třemi dětmi koupili autobus, který přestavěli. Podívejte se na krátkou video prohlídku této sympatické pětičlenné rodiny:

Video: Přestavba autobusu na obytný vůz poskytla 5členné rodině nový domov, cestují po celém světě

4. „Chci velký dům pro rodinu, ale nesmí to být drahé.“ Pak máte dvě možnosti

1. Podobně jako rodina Hřebíčkova si můžete postavit dům v chatové kolonii a zkolaudovat jej jako chatu, nikoliv rodinný dům. Budete mít tedy menší „rodinný dům“ za nižší náklady. Je to legální, počítejte však s tím, že zde nebude oficiálně vaše trvalé bydliště (nebude vám domů chodit pošta, nebudou zde přistavené popelnice). Trvalé bydliště můžete mít napsané např. u rodičů.

2. Druhým tipem je prostá rekonstrukce stávajícího objektu. Bydlení v domě pokaždé nevyžaduje zcela novou stavbu. Ušetřit můžete i rekonstrukcí:

Na Pardubicku koupili chatu v havarijním stavu – na opravy a vybavení padlo téměř půl milionu

5. „Klidně si dům postavím, pokud to bude levnější.“ Dobře, tady jsou tipy

Máte kuráž. To je dobře. Výrazně lze ušetřit i stavbou svépomocí, ovšem musíte si uvědomit, že tato cesta není tak růžová, jak se může na první pohled zdát. Stavba domu se vám protáhne minimálně na několik měsíců, budete na staveništi více, než se svojí rodinou, a může se to podepsat také na vaší psychické stránce (budete mít spoustu starostí). 

Manželé se třemi dětmi si postavili svépomocí 170 m2 dům v Beskydech

Pokud na vás bude rodinný dům moc velké sousto, co takhle nejdřív zkusit postavit svépomocí populární tiny house neboli mini domek?

 • Nebude vás to stát „majlant“.
 • Zvládnete ho postavit i bez zkušeností.
 • Na energiích neutratíte tisíce.

Přehled nejrůznějších tiny housů včetně detailních popisů výstavby naleznete zde.

Mladí hokejisté z Jihlavy vlastnoručně přestavěli maringotku za 90 tisíc na moderní dům

6. „Nemám dům, pozemek ani peníze.“ A stejně známe cestu

Tohle je výzva, ale my pro vás máme odpověď.

1. Mobilní dům

Podobně jako již v předešlém odstavci bude řeč o malém domě (tiny housu). Rozdíl bude v tom, že v aktuálním případě nepotřebujete (stálý) pozemek. S mobilheimy můžete cestovat, různě je přesouvat z místa na místo a přitom být stále soběstační (varianta off-grid – bez napojení na inženýrské sítě).

Co je to mobilní dům? Mobilní dům neboli mobilheim či mobilhaus je dům na kolech (podvozku). Je tedy možné s ním cestovat. Mobilní domy na kolech nepotřebují stavební povolení (pouze v případě, že by byl tento mobilheim posléze ukotvený na základovou desku).

2. Vícegenerační bydlení

V takovém případě nepotřebujete ani pozemek, ani dům, pouze souhlas vašich (či partnerových) rodičů. Spolubydlení má své výhody i nevýhody, o kterých jsme se rozepsali více v níže uvedeném článku. Co vy na to? Zvážili jste takovou varinatu?

Přeměnili 90letý dům na vícegenerační bydlení. Tchýni šoupli do garáže

Obdobně jako Lucka se svojí rodinou můžete využít staré podkroví v domě právě v domě u rodičů. Takový prostor bude velikostně odpovídat zhruba klasickému bytu, ve kterém byste bydleli za velké peníze ve městě. V tomto případě budete mít navíc i klid a vlastní zahradu.  

Svépomocí si zrekonstruovali podkroví u rodičů za 250 tisíc. Výsledek je dokonalý

„A co teď? Chci znát řešení.“ Tady je:

Představili jsme vám několik variant a cest, jakými se dá ubírat ve vašem rozhodování v rámci nízkonákladového bydlení. A co teď? Teď už je to na vás. Abychom vám tuto trnitou cestu zpříjemnili, sestavili jsme pro vás průvodce stavbou od prvotní věty: „Chci už bydlet ve svém“ až po první večeři, kterou si ve vašem domě připravíte. Pojďme na to: Interaktivní online průvodce: Chceme stavět vlastní dům aneb 6 kroků k vlastnímu bydlení.

Průvodce vám napoví:

 • Jak si stanovit rozpočet.
 • Na co si dát pozor v bance.
 • Jak prověřit stavební pozemek.
 • Jak probíhá a kolik opravdu stojí výstavba.
 • Jak si připravit časový harmonogram.
 • O spolupráci se stavební firmou, projektantem či architektem.

Rodinný dům lze pořídit levněji než byt. Odborník radí, jak na to

Přejeme vám hodně štěstí!


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
20.01.2023

Photocredit: © Dřevostavitel.cz

1

Pusťte se svépomocí do přestavby dodávky na obytňák. I tady využijete dřevo

Pokud vás láká svobodné a dobrodružné cestování, pusťte se do zajímavého projektu – přestavby vlastní obytné dodávky. Máme pro vás několik rad pro začátek.

Levné modulové domy: čím se liší od dřevostaveb a opravdu se modulární dům z kontejneru vyplatí?

Líbí se vám modulární domky? Přečtěte si, jaké jsou jejich výhody a nevýhody a prohlédněte si bohatou galerii modulových dřevostaveb.

Dům na klíč Klaret do 3,5 milionů – detaily půdorysu i fotografie stavby

Chystáte se začít stavět a hledáte váš ideální dům? Představujeme vám typový dům s dispozicí 4+kk. Prohlédněte si bohatou fotogalerii i jeho prakticky řešený půdorys.

Luxusní rekonstrukce podkrovního bytu v Beskydech má celoprosklený štít

Bydlení pro mladou rodinu s miminkem v překrásném podkrovním bytě s proskleným štítem vás dostane do kolen. Inspirujte se fotografiemi z této realizace v naší galerii.

Modulový tiny house umí nabídnout i prostorné bydlení

Okouzlily vás originální modulové domy? Pojďte se s námi podívat do Holandska, kde stojí hned několik takových unikátních domků různých velikostí.

Mladý student dostavěl tiny house za 450 tisíc u Karlových Varů

Mladý Radek dokončil během studia po dvou letech svůj vlastní tiny house. Jak vypadá jeho stavba dnes?

Celoroční modulové domy jsou hitem – v čem je tiny house jedinečný a kolik stojí?

Bydlení v malých modulových domech – jak je to se stavebním povolením a co vše ukrývá tento tiny house pro celoroční plnohodnotné bydlení?

Za 380 tisíc se rodina dokázala dostat z bydlení v pronájmu

Přeměna staré kůlny na rodinný domek za necelých 400 tisíc korun. Co říkáte na rekonstrukci vy? Fotky naleznete v naší fotogalerii.

Hypotéku jde snadno zvládnout i v krizi. Odborník radí, jak na to

Rostoucí sazby hypoték komplikují život mnoha rodinám. Jaké jsou současné možnosti a na co si dát pozor při změně fixace hypotéky, vám poradí odborník v tomto článku.

Čas jsou peníze: stavba domu z pohledu úspory dopravy, stresu, hluku a cenného času

Jak postavit dům rychle a levně? Odpovědí jsou jednoznačně dřevostavby. Přečtěte si, v čem všem spočívají výhody v rámci úspory dopravy, stresu a času.