HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Bez stavebního povolení a zbytečných formalit lze svépomocí postavit i víceúčelový zahradní altán – podrobný návod jak na to

Pokud chcete postavit zahradní altán bez stavebního povolení a zbytečných formalit, je důležité dodržovat určitá pravidla. Pohlídejte si místní předpisy, velikost a umístění altánu, vyberte si správný materiál a konstrukci a nezapomeňte také na jeho správnou výšku. A jak v neposlední řadě zajistit to, aby vám zahradní altán dlouho vydržel? 


Zahradní altán u golfového hřiště
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Glen Bledsoe (Flickr CC 2.0)

Zahradní altán a stavební povolení

V případě, že váš zahradní altán nepřesáhne zastavěnou plochu 25 m2, stavební povolení nepotřebujete. Nejdříve si prověřte, že splníte podmínky stavby, pro které není třeba ani územní souhlas, ani územní rozhodnutí:

Stavba do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepená nejvýše do hloubky 3 m na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci, která souvisí nebo podmiňuje bydlení nebo rodinnou rekreaci, neslouží k výrobě nebo skladování hořlavých látek nebo výbušnin, nejedná se o jaderné zařízení nebo stavbu pro podnikatelskou činnost, je v souladu s územně plánovací dokumentací, je umisťována v odstupové vzdálenosti od společných hranic pozemků nejméně 2 m, plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po jejím umístění bude nejméně 50 % z celkové plochy pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci.

V případě, že některou z podmínek nesplníte, musíte na stavební úřad zajít a o územní souhlas nebo rozhodnutí zažádat.

K cestě na stavební úřad budete potřebovat základní výkresy altánu (půdorys, řez, pohledy), situační výkres umístění altánu na vašem pozemku a další dokumenty. Tomu, co je třeba pro územní souhlas nebo územní rozhodnutí, se podrobněji věnujeme v článku, kde se řeší stavba pergoly.

Nezapomeňte, že odstupová vzdálenost vašeho zahradního altánu by neměla být menší než 2 metry od sousedního pozemku. Jinak je třeba žádat o výjimku, která vám celou stavbu zdrží, a navíc je tato procedura většinou zpoplatněna. Zahradní altány se dají pořídit ve velmi různých cenových kategoriích, lepší představu o aktuálních možnostech a cenách si můžete udělat například zde.

Dřevěný zahradní altán: Pozor na ochranu dřeva

Když se pro stavbu zahradního altánu rozhodnete, bude s největší pravděpodobností dřevěný. Je to nejčastější typ altánu a hodí se takřka na každou zahradu. Spolu se zahradním domkem pro děti tak vytvoříte vyžití pro volné chvíle pro celou rodinu.

Dřevo je však materiál, který je nutné v první řadě správně zabudovat a optimálně chránit. Základem je, aby dřevěný altán začínal ve výšce 30 cm nad okolním terénem. To proto, abyste jej ochránili před odstřikující vodou a vlhkostí z okolní vegetace. Ideální je zahradní altán postavit na štěrkové lože, kde se nedrží vlhkost. Aktuální ceny dřevěných altánů si můžete srovnat zde.

7 tipů jak ochránit dřevo, aby vydrželo věčně i bez impregnace

Pokud bude dřevo ve styku s vlhkostí nebo nebudou dodržené základní principy konstrukční ochrany dřeva, můžete váš zahradní altán natírat jako o život, ale jeho životnost stejně příliš neprodloužíte.

Základem je, aby dřevo bylo v suchu. Není problém, když na dřevo zaprší, jen se musí voda dostat ven.

K vyšší odolnosti vašemu dřevěnému altánu pomůžete volbou odolnější dřeviny. Které naše dřeviny jsou odolnější a které méně odolné, se dozvíte v článku: Přirozená trvanlivost a odolnost dřeva.

Kovový zahradní altán je mobilnější

Kovová varianta zahradního altánu nabízí rychlejší stavbu a větší mobilitu. Dřevěný zahradní altán je těžce přemístitelný a oproti tomu je ten kovový poměrně snadno demontovatelný. Jeho konstrukce není tak stabilní jako u dřevěného altánu, ale je to vždy něco za něco. Střecha kovového zahradního altánu bývá nejčastěji látková. Ceny kovových altánů si můžete porovnat zde.

Myslete však na to, že pro kovový altán potřebujete mít dokonale rovný podklad, protože k jeho stavbě se často nebudují ani žádné základové patky. Konstrukce je buď samonosně vyztužená, nebo ji můžete zavětrovat na šňůry a kolíky podobně jako běžný stan. Zavětrování altánu však rozhodně nepodceňte! Nechcete přece, aby váš nový altán přistál na zahradě vašemu sousedovi.

Skládací nůžkový altán

Nejvíce mobilní variantou zahradního altánu je skládací nůžkový. Tento altán lze díky promyšlenému nůžkovému systému složit do malého balíku, který bez problému naložíte do auta a během chvilky rozložíte na jiném místě. Kolik stojí skládací nůžkový altán? Přehled aktuálních cen si udělejte zde.

Jaký altán máte na zahradě vy? Dřevěný nebo kovový? Napište nám své zkušenosti či názory do diskuse.

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.Vydáno dne:
17.05.2023

Photocredit: Glen Bledsoe (Flickr CC 2.0)

7

7 tipů jak ochránit dřevo, aby vydrželo věčně i bez impregnace

Jednoduchá konstrukční pravidla a dřevo vám bude sloužit věčně... Číst více →Stavba pergoly: Návod jak na povolení a stavbu

Je potřeba stavební povolení? Jaké zásady u stavby pergoly dodržovat.. Číst více →Návod: Jak ochránit dřevo napadené houbami nebo hmyzem?

Poradíme vám, jak sanovat dřevo napadené červotočem nebo houbami.. Číst více →Dřevěné chaty: Celoroční nebo víkendové?

Jaká specifika mají dřevěné chaty, které chcete obývat celoročně? A co jsou u víkendové dřevěné chaty vyhozené peníze? Odpovědi naleznete zde... Číst více →Altány a pergoly: Fotogalerie pro vaši inspiraci

Rozhodli jste se pro stavbu altánu nebo pergoly a hledáte inspiraci?.. Číst více →Garážové stání svépomocí: montážní návod a projekt ke stažení

Zvažujete u vašeho domu garážové stání pro své auto? Postavte si ho svépomocí. Dáme vám podrobný montážní návod včetěn výkresové dokuemntace ke stažení zdarma... Číst více →Polykarbonát: využití, návod i ceny

Informace, návod na montáž polykarbonátových desek i odpověď na otázku: Kolik stojí polykarbonát?.. Číst více →Vertikutátor – proč a jak provzdušnit váš trávník?

Kolik stojí a jak vybrat ten správný vertikutátor neboli provzdušňovač pro váš trávník? Poradí vám článek... Číst více →Zakládání trávníku: Návod a několik rad, než se pustíte do práce

Jak správně založit trávník? Co promyslet, než se pustíte do práce? Máme pro vás návod krok po kroku... Číst více →Solární sprcha na zahradu: Vyrobte si ji doma svépomocí

Léto je neodmyslitelně spojené s osvěžením. Jaké typy solárních sprch jsou u nás dostupné, a jak si můžete svou sprchu na zahradu vyrobit svépomocí... Číst více →