HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevěnou chatu ukryli v lese. Konečně mají klid

Dobrá zpráva je, že ceny chat a chalup v Česku začínají opět pomalu klesat. Taky se občas toužíte schovat před všemi starostmi všedních dní a utéct do klidné přírody? Inspirujte se touto stavbou, která je v dokonalém soukromí, splývá s okolní přírodou a zároveň poskytuje komfort a skvělé víkendové zázemí pro rodinu.


Jednoduchá dřevěná chata ukrytá v lese
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Studio Kamppari (se souhlasem)

Klidné útočiště u jezera

Když se inženýr rozhodl postavit na svém pozemku v lese u jezera malou chatu, která bude vytvářet přírodním útočištěm pro jeho rodinu před ruchem velkoměsta, obrátil se na architekty s poměrně jasným, nekomplikovaným zadáním. Chtěl navrhnout velmi jednoduchou chatu v duchu tradičního stavebnictví, která bude celá ze dřeva, s použitím pouze lokálních materiálů a která dokáže poskytnout dostatek místa až čtyřem lidem. Primárně bude chata sloužit k odpočinku a setkávání se s přáteli či rodinou. Proto měla být chata plná světla a s otevřenými prostory, které obyvatelům poskytnou dostatek místa uvnitř i venku a panoramatické výhledy do krajiny.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Studio Kamppari (se souhlasem)

Čerstvý pohled na tradiční stavbu

Celá dřevěná chatka má pouhých 56 m2 obývací plochy. Stojí na úplné samotě v jihovýchodní části Finska. Nachází se na břehu jezera a nabízí na něj výhledy ze svého vyvýšeného místa na vrcholu žulového kopce. Lokalita je umístěna na úzkém hřbetu s pouze minimální plochou pro výstavbu. Stavba spojuje tradiční formy a materiály s moderními systémy a detaily. Vytváří tak okamžitě rozeznatelnou tradiční finskou rekreační chatu, která je funkční a estetická. Jde v podstatě o moderní zpracování tradiční chaty. Zatímco štítová střecha a stěny z trámů jsou u finských chat běžné, jemné detaily, velkorysý prostor a množství kvalitního světla jsou novinkou.

Obložení, jehož části se dají lehce vyměnit

Dřevěné latě pokrývají tři strany budovy, aby poskytly dostatečnou ochranu před deštěm a sluncem. Tyto latě jsou navrženy tak, aby se daly v případě přílišného opotřebení od rozmarů počasí jednoduše vyměnit a nedošlo k poškození konstrukce pod nimi. Veškeré vnější dřevo bylo pokryto tradiční úpravou oxidem železitým, aby se urychlil přirozený proces vysychání dřeva, zatímco vnitřní plochy zůstaly neošetřené. Jsou tvořeny velkými kládami z borovicového dřeva. Také celá konstrukce je z finské borovice.

Dostatek prostoru i světla

Hlavní obytný prostor domu tvoří obývací pokoj sahající až pod střechu. Obrovská okna, která se otevírají na terasu, tvoří nádherný výhled na sever a jih. Tím je vytvořen rozsáhlý vnitřní i venkovní prostor s maximem čerstvého vzduchu a slunečních paprsků. Tento prostor je propojen s malým podkrovím, které poskytuje nejen intimní prostor pro čtení, kde si připadáte jako v korunách stromů, ale i další místo na spaní, kromě dvou ložnic v přízemí. Podkroví je osazeno roštovými prvky v podlahách a stěnách, které dovolují světlu procházet dovnitř.

Nízký rozpočet, lokální materiály

Celý projekt výstavby byl realizován s omezeným rozpočtem. Byly využity pouze místní materiály a tradiční metody výstavby srubů a rekreačních chat ve Skandinávii. Stavba byla citlivě umístěna do krajiny a celá výstavba probíhala velmi citlivě s ohledem na okolní přírodu.


Photocredit: Studio Kamppari (se souhlasem)

7

Krbová kamna, nebo krbové vložky? Topíme dřevem

Přemýšlíte o tom, zda si budete topit nebo přitápět dřevem?.. Číst více →Chaty Shelter na ostrově Manshausen

Tyto chaty si nechal postavit norský polárník Børge Ousland na vlastním ostrově Manshausen. Tyto chaty visuté z části do moře mají sloužit jako ubytování pro rybáře, kteří křižují pobřeží v blízkosti Lofot na kajacích... Číst více →Dřevostavbu na klíč nebo hrubou stavbu? Odpovídá Petr Novák

Vybíráte dřevostavbu a zvažujete, zda zvolit dřevostavbu na klíč nebo si nechat si postavit hrubou stavbu? Zajímavý názor najdete v tomto článku... Číst více →Při výstavbě domu šli proti proudu. Vyplatilo se jim to?

Chystáte se stavět a každý vám radí, jak by měl váš dům vypadat? Inspirujte se při návštěvě dřevostavby, která má netradičně řešenou velkou chodbu... Číst více →Dřevostavba s dechberoucím výhledem v podhůří Jeseníků

Chcete si postavit si dřevostavbu na odlehlém místě? Co vás může při výstavbě potkat se dozvíte přímo od lidí, kteří si takovou dřevostavbu nechali postavit... Číst více →Chaty a chalupy ve finské přírodě: Jaká jsou pravidla pro přespání?

Víte, že ve Finsku jsou v přírodě volné chaty pro denní potřebu, nebo i pro přespání? Jejich použití je zdarma a nabízejí vše nezbytné pro přežití v divočině... Číst více →Video: Moderní chata vybudovaná na skále

Máte rádi severskou architekturu? Pojďte se podívat, jaké je to bydlet na skále schované uprostřed hlubokého lesa... Číst více →Výjimečný dokument z roku 1990: Tradiční stavba srubu ve Finsku

Zajímá vás tradiční proces výstavby srubů a roubenek? Tak to se určitě podívejte na tento krátký dokument, který vás provede stavbou srubu ve Finsku od základů až po střešní krytinu... Číst více →Finské sruby – proč patří k těm nejdokonalejším na světě?

Jak to Finové dělají, že dokážou postavit ty nejkvalitnější sruby na světě? Odpověď naleznete v našem článku o historii finských srubů... Číst více →Prázdninový domek pro mladou rodinu z města

Typický švédský „sommarhus“ je vlastně taková obdoba české chalupy. Moc se jí ale nepodobá. Co myslíte, měnili byste?.. Číst více →