HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Honza si nechal postavit hezký bungalov 4+kk ve své rodné vesnici u Jihlavy

Navštívili jsme hezký typový domek u Jihlavy s valbovou střechou a zajímavou fasádou. Bungalov s dispozicí 4+kk si nechal majitel postavit přímo v obci, odkud pochází. Kdy se rozhodl pro stavbu nového domu, proč je to dřevostavba a jak rychle celý proces výstavby proběhl? Přečtěte si další příběh z naší série redakčních návštěv. 


Reference na firmu Moravské dřevostavby
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Jan Planička (se souhlasem)

Nenechte si ujít:

Proč se Honza rozhodl investovat raději do stavby domu než do rekonstrukce jádra v paneláku? Jak rychle byl jeho dům postavený? Co ho překvapilo ve fázi získávání stavebního povolení? Proč se rozhodl pro typový projekt domu a jaké individuální úpravy v dispozici dělal? Jak probíhal celý proces výstavby domu, jak se teď Honzovi bydlí a co si na domě obzvláště pochvaluje? To vše a mnohem více se dočtete v rozhovoru s majitelem. Na foto prohlídku celého domu se můžete podívat v naší galerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Jan Planička (se souhlasem), Se souhlasem majitele dřevostavby

Honzo, odkud pocházíte, kde jste bydlel předtím a proč jste se vlastně rozhodl pro nový dům?

Paradoxně pocházím odsud, přímo z vedlejšího domu, kde bydlí moji rodiče a kde jsem vyrostl. Bydlel jsem pak nějakou dobu v Praze, strávil rok v zahraničí a má cesta zpět na Vysočinu vedla nejdříve do Jihlavy, kde jsem bydlel v panelákovém bytě.

Tato parcela byla původně zahradou, která patřila již mému pradědovi. Když jsem se předloni rozhodoval, kde se natrvalo usadím, dal jsem před nákladnou rekonstrukcí bytu přednost stavbě nového domu na tomto rodinném pozemku. I přes mnohem vyšší hypotéku, kterou nyní mám, se jedná o dobrou investici do budoucna. Navíc bydlím na klidném místě v přírodě se zahradou a do města se dostanu autem za 15 minut.

Proč jste se rozhodl pro dřevostavbu?

Vedle zajištění potřebných financí a prodeje bytu jsem začal prověřovat, jaké jsou možnosti. Na internetu jsem objevil několik firem, které staví dřevostavby. Také jsem zjistil, že neexistuje pouze staveništní montáž, ale i možnost, kdy vám přivezou rovnou hotové panely. Tato varianta se mi hodně zalíbila. Rozhodnutí tedy bylo jasné. Místo zdlouhavé stavby klasického zděného domu přijede kamion s panely, jeřáb vše k sobě poskládá a dům bude rychle hotový.

Zároveň jsem se dozvěděl o kolegovi z bývalé práce, že si se svou manželkou také postavili dřevostavbu, a to od firmy Moravské dřevostavby. Zeptal jsem se tedy, jaké měli s výstavbou zkušenosti, jestli nastaly nějaké zádrhely a jak to případně řešili. A jejich reference byly velmi pozitivní. Vlastně si teď zpětně uvědomuji, že jsem poté již příliš nezkoumal nabídky konkurence. Věděl jsem, že bývalý kolega je na rozdíl ode mne zkušený stavebník a pokud se sám rozhodl pro dřevostavbu právě od této firmy, tak i moje rozhodnutí bude určitě správné.

O domu na patro jsem ani neuvažoval. Zaujal mě typový dům Klaret, který se mi líbil svým dispozičním řešením a praktičností. No a v březnu 2019 jsem zavolal do stavební firmy a tak trochu z legrace řekl: „Dobrý den, chtěl bych od vás jeden Klaret.“ Překvapivě se neozvalo žádné „ale to se musíme nejdřív sejít, takhle rychle to nejde“. Odpověď byla: „Samozřejmě, odpoledne vám pošleme půdorys a pak si zavoláme.“ Reakce byla okamžitá a vše se hned dalo do pohybu. 

Jak plánování probíhalo dál?

V dubnu jsme měli schůzku na pozemku a v květnu jsem se byl podívat na stejný, již rozestavěný dům na Znojemsku. Procházel jsem se po stavbě, všechno si prohlížel a dostal odpověď na spoustu dotazů. V červnu jsme začali řešit projekt, například také přesné rozvržení a rozměry koupelny, jaké další změny budu chtít a podobně.

Dělal jste nějaké změny oproti tomu typovému projektu?

Jediná zásadní změna je, že se dveře do spíže umístily do zádveří, tím pádem se ze spíže stala vlastně taková komora. Trochu se posunula stěna v koupelně, aby se tam vešla vana i sprchový kout. Jinak jsem se držel toho, jak byl půdorys vyprojektovaný. Jak je vymyšlený, je vymyšlený dobře.

Popis dispozice:

Oblíbený bungalov Klaret má dispozici 4+kk a užitnou plochu 100 m2. Ze zádveří vedou dveře na samostatné WC, do komory a chodby. Z chodby se vstupuje do ložnice, dvou pokojů o výměře 12 m2 a koupelny s vanou, sprchovým koutem a WC. Naproti koupelně je vchod do prostorného obývacího pokoje s kuchyní a vstupem na terasu. Všechny detaily si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Stavěli vám dům na klíč, nebo jste si řešil něco sám?

Ano, na klíč – základová deska, celý dům, podlahy, dveře, bílení. Jediné, co jsem si zařídil sám, byla kuchyně a interiér.

Jak probíhala celá fáze výstavby? Vyskytly se po cestě nějaké komplikace?

Nějaké drobnosti samozřejmě vyvstaly, ale všechno bylo obratem odstraněno. Přístup a jednání firmy bylo velmi profesionální. I přesto, že se ve stavění dřevostaveb vůbec nevyznám, jsem mohl vidět, že v tom, co dělají, jsou opravdu dobří.

Kdy se začalo stavět?

Navážu na časovou osu – v červnu 2019 byl hotový projekt, takže v létě jsem si vyřizoval všechna stavební povolení a podklady.

Nahlížení do katastru nemovitostí (KN) + NÁVOD

Stavební povolení jste si zařizoval sám?

Ano, sám. Od paní projektantky jsem dostal seznam dokladů, které jsou ke stavebnímu povolení potřeba a kde si o ně mám zažádat (na úřadě, na webových stránkách apod.). Ano, člověk si to musí všechno vyřídit, ať už přímo na úřadě, nebo online, vyžaduje to nějaké úsilí a trpělivost, ale pokud dostanete podrobný návod, tak je vše hned mnohem jednodušší. Tím jsem byl hodně příjemně překvapený. Ani schválení od sousedů nebyl problém, přestože mám opravdu hodně sousedících parcel.

Jak dlouho vám trvalo vyřízení stavebního povolení?

Asi dva měsíce. V půlce září se začala dělat základová deska, to trvalo dva týdny. Montáž domu proběhla 14. října a trvala včetně vazníkové střechy jeden den. Ráno přijel jeřáb, kolem základové desky se udělalo lešení a potom se začaly skládat panely.

Následující týdny se pokračovalo v dalších pracích na domě. V půlce ledna 2020 byl dům připraven k předání. Takže bylo opravdu postaveno za 3 měsíce, jak firma deklarovala. Na jaro 2020 jsem měl zajištěnou montáž kuchyně. Protože jsem se ale chtěl nastěhovat opravdu do hotového – včetně třeba již hotové terasy nebo zařízeného obývacího pokoje – tak samotné stěhování proběhlo až na začátku září.

Tak to je umění – nastěhovat se do opravdu hotového domu, to umí málokdo

Samozřejmě i po nastěhování bylo třeba doladit některé detaily. Vzhledem k probíhající pandemii a povinnému home office jsem v novém domě strávil mnohem více času, než bych si dříve dokázal představit. O to více jsem ocenil možnost pracovat na venkově v domku s výhledem do přírody.

Home office – několik tipů, jak na správnou ergonomii při práci z domu

Máte v domě dostatek úložných prostor?

Úložné prostory jsou dostatečné. Ze spíže se stala komora, kde se dá uskladnit vše, co potřebuji. V chodbě a zádveří bude ještě vestavěná skříň a nábytek na míru, aby se maximálně využil prostor.

Život v duchu minimalismu aneb úklid podle Marie Kondo

Máte v plánu dodělávat ještě něco?

Spousta dodělávek je rozhodně okolo domu – odvozit hlínu, upravit terén, postavit plot, parkovací stání a tak dále. Také mám v plánu nějaký zahradní domek nebo kůlnu.

Jakým způsobem dům vytápíte?

V celém domě, s výjimkou komory, jsou topné podlahové fólie. V každé místnosti mám ovládací panel, kterým si můžu nastavit teplotu. Jsem s tím spokojený. Ze začátku mi ale chvíli trvalo, než jsem se naučil vše správně ovládat. Dům to ale vytopí úplně v pohodě. Také tu mám komín s integrovanými krbovými kamny Schiedel King Fire jako záložní zdroj tepla. Na ohřev vody využívám elektrický bojler. 

Kolik zhruba protopíte?

Na účet za elektřinu měla v posledním roce určitě vliv i pandemie. Strávil jsem tady více času než za normálních okolností. Měsíčně jsem utratil za elektřinu asi 2 400 Kč.

Co v létě, nepřehřívá se dům?

I v létě je v domě příjemný chládek. Občas se samozřejmě musí vyvětrat, protože se dům zahřeje, ale to je normální. Nepociťuji téměř žádný rozdíl oproti vedlejšímu domu rodičů, který je zděný.

Máte v domě nějaké technologie?

Mám řízené větrání vzduchu. Je vidět, že to funguje. Větrat musím opravdu jen tehdy, když je velké teplo. A jsou tu čidla na hlídání vlhkosti v konstrukci. Klimatizaci neplánuji. Myslím si, že zdejší klimatické podmínky to ani nevyžadují.

Jakým způsobem jste plánoval a zařizoval interiér?

Půdorys vychází z typového projektu, takže rozmístění některých věcí bylo už dané, např. kamna, televize, pohovka. Kuchyně byla v původním návrhu i s ostrůvkem, ale ten jsem nechtěl. I tak jsou rozměry celé kuchyňské linky více než velkorysé.

Ohledně interiéru a vzhledu domu zvenčí jsem dal na rady odborníků. Vnitřek domu mi navrhovala interiérová designérka. Řešili jsme spolu vše – podlahy, dveře, dlažbu a obklady v koupelně, výmalbu i obrázky na stěnu. 

A její kolega ze stejného studia mi navrhnul fasádu domu. S výsledkem jsem maximálně spokojený. 

Bezprostřední okolí domu je zase práce zahradního architekta. Dostal jsem od něj návrh, kde přesně vybudovat chodníky kolem domu, rozmístění záhonů, jejich osazení a podobně.

Musím říct, že při realizaci i zařizování domu jsem měl opravdu velké štěstí na lidi, kteří mi pomohli. A to třeba včetně odborníků z kuchyňského studia nebo prodejny, kde jsem vybíral osvětlení. Jsou to drobnosti, ale člověka to potěší.

Taky jsem měl velké štěstí, že mi s pracemi na zahradě hodně pomohl můj táta, který je o dost zručnější a zkušenější než já. Co se týče terasy, chodníků, palisád, schodů do domu, tak to je z velké části jeho práce.

Co máte na svém domě nejraději?

Velkou výhodou je zde francouzské okno do zahrady a zároveň situované na jih. Stačí, aby v zimě zasvítilo sluníčko, a v obývacím pokoji je hned krásně teplo. 

Rozhodl byste se dnes stejně, nebo byste nějaké věci udělal jinak?

Rozhodl bych se stejně. Není tady nic, co by mi nevyhovovalo. 

S čím jste tedy nejvíce spokojený?

Nejvíc? Asi že bydlím mimo město, na vesnici, ve vlastním domě a na vlastním pozemku v přírodě.

Někdy bývá při stavbě domu velký stres, jak jste to prožíval vy?

Tady bych zdůraznil tu rychlost výstavby. Montáž domu a následné dokončení, to vše trvalo 3 měsíce, což je velmi rychlé. Firma to zvládla koordinovaně a plynule. A díky tomu jsem z toho ve stresu nebyl. 

Doporučil byste dřevostavbu i dalším stavebníkům?

Určitě. A to kvůli rychlosti výstavby i skvělé tepelné pohodě po celý rok. 

Mockrát děkujeme Honzovi za příjemný rozhovor a přejeme mu mnoho spokojených let v jeho nové dřevostavbě.


Informace o stavbě:
Dispozice: 4+kk
Rozměry stavby: 13 × 8,9 m
Zastavěná plocha: 116 m2
Užitná plocha: 100 m2
Energetický standard: nízkoenergetický
Typ konstrukce: prefabrikovaný certifikovaný stavební systém DMK
Skladba stěny: difuzně otevřená dřevostavba
Fáze dokončenosti: stavba na klíč včetně základové desky
Doba výstavby hrubé stavby: 1 den
Doba výstavby na klíč: 3 měsíce
Realizační firma: MORAVSKÉ DŘEVOSTAVBY s.r.o.


Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte ONLINE KURZ, kde se naučíte, jak správně postupovat i na co si dát pozor. více informací »


Vydáno dne:
07.01.2022

Photocredit: Jan Planička (se souhlasem)

18

Život se mění. Nebojte se postavit si znovu nový dům

Život se mění a sním i vaše požadavky na bydlení. Nebojte se postavit si znovu nový dům. Manželský pár to udělal a jsou nyní mnohem spokojenější.

Dřevostavba s duší umělce

Dřevostavba pro výjimečné lidi – jak asi vypadá? V garáži Jaguár a na zahradě jacuzzi? Vůbec ne. Přečtěte si rozhovor se skvělým a skromným umělcem, který má rád krásné věci, ctí tradice a přírodu.

Rodinný dům k nastěhování za 6 měsíců

Rodinný domek v Havlíčkově Brodě byl kompletně zrealizován za neuvěřitelných šest měsíců a majitelé jsou s výsledkem nadmíru spokojení. Jak dokázali dům tak bleskurychle postavit?

Bungalovy do tří a půl milionů, které se v Česku staví nejčastěji

Bungalovy patří mezi nejoblíbenější typ staveb u nás. Které z nich se těší největší oblíbenosti a jsou nejčastěji vyhledávány?

Jitka: Po bydlení ve dvou zděných domech jsem si na stáří postavila dřevostavbu

Přinášíme vám rozhovor s paní Jitkou, která si po dvou zděných domech postavila na aktivní stáří dřevostavbu. Jak se jí v ní žije?

Rozhledny na Vysočině se strašlivou historií i nádhernými výhledy až do Alp

Máme pro vás dva zajímavé tipy na výlety v srdci Vysočiny. Objevte rozhledny se strašlivými pověstmi a přenádhernými výhledy až do Alp.

O stavbě domu rozhodla cena, říká majitelka moderní dřevostavby u Písku

Mladý pár si postavil moderní bungalov o dispozici 4+kk u Písku. Přečtěte si, jaké komplikace je od začátku provázely a jak si s nimi poradili.

Rozhodli jste o TOP 12 nejoblíbenějších dřevostavbách roku 2021. Které zvítězily?

Které dřevostavby se zasloužily o vaši přízeň v uplynulém roce 2021? Máme pro vás výsledky hlasování. Fotografie domů jsou k nahlédnutí v naší galerii.

Dům na klíč Klaret do 3,5 milionů – detaily půdorysu i fotografie stavby

Chystáte se začít stavět a hledáte váš ideální dům? Představujeme vám typový dům s dispozicí 4+kk. Prohlédněte si bohatou fotogalerii i jeho prakticky řešený půdorys.

Stavební povolení zkomplikoval územní plán. Jaké jednoduché řešení Jaromírovi pomohlo?

Postavit dům na klíč, nebo si přizvat vlastní řemeslníky? Pan Jaromír zvolil druhou možnost a nelitoval. Přečtěte si více v našem rozhovoru přímo s majitelem.