HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dům z roku 2100 vyrobí dvakrát více energie, než spotřebuje. Takto budeme bydlet všichni

Dokonalá stavba pro bydlení, ve které si nemusíte lámat hlavu s náklady za energie. Je totiž soběstačná, ba co víc, vyrobí energie dvakrát tolik, než sama na provoz potřebuje. Podívejte se na dům, ve kterém bychom v budoucnosti mohli bydlet všichni a netrápit se tak s účty za elektřinu a plyn. 


Energeticky soběstačná stavba Fab Lab House
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Forgemind ArchiMedia (Flick CC 2.0)

Lokalita a typ stavby

Tvarově, technologicky i architektonicky zajímavá stavba vedená pod názvem „Fab Lab House“ je svým způsobem průkopnický projekt, který prezentuje výraz pro moderní bydlení nejen v Evropě. Jedná se o menší, energeticky soběstačný rodinný dům, který představuje vizi bydlení v budoucnosti. Jak se stavěl a kolik stál?

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Forgemind ArchiMedia (Flick CC 2.0), Ministerio de Fomento, Inhabitat

Vznik stavby

Stavba Fab Lab House vznikla jako experimentální soutěžní stavba představující rodinný dům budoucnosti, který nebude závislý na místních zdrojích energie. Za vznikem stavby stojí Institut pro pokročilou architekturu Katalánska. Tento dům byl vyprojektován mnoha odborníky z různých zemí celého světa, kteří se věnují designu, architektuře a dřevěným konstrukcím. Dům je natolik vydařený, že produkuje dvakrát více energie, než při svém běžném provozu spotřebuje.

Levné modulové domy: čím se liší od dřevostaveb a opravdu se modulární dům z kontejneru vyplatí?  

Architektonické pojetí stavby

Stavba je tvarově koncipována ve tvaru elipsy. Další pojetí tvaru budovy lze chápat jako spojení s přírodou, neboť pro některé návštěvníky má dům tvar ležícího kmene stromu. Tomu odpovídá i zvolená dřevěná fasáda. Na čelní straně najdeme zaoblené okno. Druhá strana domu má organický vstup do domu, který je mírně zapuštěný do stavby a kopíruje tvar nosné střešní konstrukce. Kryté zákoutí zajišťuje ochranu lidí při vstupu do objektu před nepřízní počasí. Vstupní dveře kopírují tvar stavby a jsou celoprosklené.

Založení a výroba stavby

Stavba soběstačného rodinného domu je založena na dvou železobetonových velkých patkách zapuštěných do země. Na takto připravené základové konstrukce byly osazeny dřevěné hranoly do požadovaného tvaru, aby vytvořily podkladovou konstrukci pod samotné dřevěné dílce tvořící stěny a střechu stavby. Tyto jednotlivé dřevěné části se zhotovily ve výrobní hale. Každý dílec se skládá z obloukovitých žeber, které díky svému tvaru mohou být použity pro zastřešení velkého prostoru bez nutnosti vnitřních podpor. Jednotlivá dřevěná žebra byla vyrobena pomocí přesných obráběcích strojů. Mezi střešní žebra jsou vloženy vodorovné dřevěné hranolky, které mají za úkol držet požadovaný tvar celého dílce. Přes horní stranu dílce je umístěna ochranná folie, která je následně ještě překryta finální vrstvou střešní konstrukce se vzorem dřeva.

Mohlo by vás zajímat: Nejoblíbenější české modulové domy – projekty, půdorysy a ceny

Montáž stavby

Jednotlivé sestavy dílců se na stavbě osazují pomocí jeřábu. Dílce se skládají vedle sebe a vzájemně se mezi sebou spojují. Další spojení těchto dílců se provádí s podkladovou nosnou dřevěnou konstrukcí. Aby byla zajištěna dostatečná pevnost celé konstrukce domu, jsou dřevěné žebra mezi sebou spojena ocelovými táhly.

Exteriér a interiér stavby

Do domku se vchází po dřevěném schodišti, které se postupně směrem ke vstupním dveřím rozšiřuje. Na boční straně domu je řada kyvných oken a také vstup na lávku, která zajišťuje bezbariérový přístup do stavby. Tím, že podlaha stavby začíná přibližně ve výšce dvou metrů, je možné pod stavbu domu umístit kryté posezení. Dispozice domu je tvořena několika vzájemně propojenými úseky, které tvoří jednu velkou místnost. Při vstupu ze schodiště se nejdříve ocitneme v prostoru kuchyňského koutu. Odtud následně vstupujeme do jídelní části spojené s obývacím pokojem. V navazujícím prostoru se nachází ložnice s šatnou. Výhled z ložnice je okouzlující díky velkému dělenému oknu. Prohlédněte si tuto zajímavou dřevostavbu v naší fotogalerii.

Technologické vybavení domu

Dům je řešen jako soběstačná stavba. Na střešní konstrukce jsou uchyceny speciální fotovoltaické folie, které se přizpůsobují tvaru domu. Dalším zdrojem zisku energie ze slunce je samotný tvar domu, který je vyprojektován tak, aby dokázal okny v zimním období zachytit co největší množství slunečních paprsků. Přehled cen sestav fotovoltaických panelů si můžete prohlédnout zde.

Rodinný dům, který je z 85 % soběstačný

Dostupnost stavby

Dům je možné postavit prakticky kdekoliv díky prefabrikovanému způsobu výroby a dostupnosti jeho přepravy na nákladním automobilu. Fab Lab House se prodává jako typová stavba plnohodnotného rodinného domu za cenu kolem 50 000 EUR (v přepočtu asi 1,25 milionu korun). Díky velkému ohlasu přibyly i další velikostní varianty tohoto nevšedního rodinného domu.

Soběstačný designový mobilní dům plní prázdné místo na českém trhu


Photocredit: Forgemind ArchiMedia (Flick CC 2.0)

11

Video: Energeticky soběstačná chata v japonských horách

Dechberoucí krajina, čerstvý horský vzduch a teplo vyhřátých kamen. Tohle vše si užívá mladý japonec Daigo, který se vzepřel urbanizaci a v horách si vybudoval útulný domov... Číst více →Video: Stan jako alternativa pro malý soběstačný dům

Dá se ve stanu bydlet? A co teprve v zimě? Podívejte se s námi, jaké to je!.. Číst více →Tento dům je izolovaný slámou a navíc energeticky soběstačný. Podívejte se, jak funguje

Energeticky naprosto soběstačný moderní dům odizolovaný pomocí balíků slámy. Dokonale zapadne do tradiční švýcarské výstavby venkovských farmářských stavení. Jak funguje?.. Číst více →Chcete ročně ušetřit tisíce za energie? Zatočte se zlozvyky, které je zbytečně prodražují!

Utrácíte za energie a vodu více, než je vám libo? Naučte se v našem rádci ušetřit tisíce při běžném používání domácnosti... Číst více →Energeticky soběstačná dřevostavba uprostřed města. Jak se v ní žije?

Žít soběstačně a ekologicky, uprostřed města, ale zároveň obklopení zelení. Zkrátka na místě, kde můžete být sami sebou. Co víc si přát?.. Číst více →Soběstačný designový mobilní dům plní prázdné místo na českém trhu

Architekti vytvořili originální soběstačný mobilheim. Přečtěte si náš rozhovor a zjistíte, kolik stojí, jak vznikl i co se do něj vejde... Číst více →Chaty kryté dřevěným krunýřem ustojí polární klima. Navrhl je počítač.

Extrémně nehostinné podmínky už nejsou pro nový koncept výstavby dřevostaveb překážkou. Průzkum i výrobu obstarají počítače, na vás je jen montáž... Číst více →Novostavby: čím topit i po roce 2020?

Pět nejčastějších způsobů vytápění u rodinných domů. Vyhoví i ten váš novým požadavkům po roce 2020?.. Číst více →Energeticky soběstačný domek dává staršímu páru vytoužený klid a soukromí

Moderní dům, který si veškerou energii vyrobí sám a svým obyvatelům zajistí maximální klid a soukromí. To je splněný sen staršího páru... Číst více →Energeticky soběstačný hotel kompletně postavený za pouhé čtyři měsíce

Dřevostavba se zastavěnou plochou 940 metrů čtverečních se nevidí každý den. Navíc když se v ní skrývá energeticky zcela soběstačný hotel. Zveme vás dnes na průzkum do této jedinečné stavby... Číst více →