HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Sruby postavené v Česku – pro někoho splněný sen, pro jiného nevkus. Zjistěte, kam se řadíte vy

Sruby postavené v Česku jsou často středem zájmu i kritiky. Někdo tyto původně severské stavby z masivního dřeva miluje a jsou pro něj snem, jiní spíše s odporem přihlíží, jak se takový nepůvodní typ staveb u nás mohl začít stavět. K jakému táboru patříte vy? Prohlédněte si pět nejoblíbenějších srubů v Česku a zhodnoťte sami, zda se do českého prostředí hodí, či nikoli.


Srub
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Někdo zkrátka sruby nemusí, pro jiného je pořízení srubu velkým snem. Bydlet ve srubu je spíše něco jako životní styl. Nemůžete si pověsit obraz, kamkoli vás napadne. Nemůžete si za pár let přemalovat obývák na jinou barvu, protože vás ta stará přestane bavit, občas musíte z klád utřít prach a pavučiny. Ale neustálá přítomnost dřeva v masivní podobě na vás nepřestane působit ani po letech. Masivní kulatina má svou specifickou vůni, vzhled i energii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, 100 dřevostaveb, 100dřevostaveb, Stephanie Simpson

Dvanáct nej srubů

V každém případě jsou sruby něčím fascinující. Proto jsme pro vás připravili speciální žebříček dvanácti nejoblíbenějších českých srubů. Co mají tyto stavby společného? Soutěžily v soutěži 100 dřevostaveb a staly se v některém z posledních let dřevostavbou měsíce. Sestavili jsme pro vás „srubový“ žebříček těch nejlepších z nejlepších. O stavbách si můžete přečíst bližší informace níže a všechny si je prohlédnout ve fotogalerii

12. místo: Ranč se srubovou nástavbou

Srubový ranč slouží pro chov indiánských koní. Kombinací dřeva, kamene, přírodních dlažeb a citlivým výběrem zařizovacích předmětů vzniklo dílo ve stylu tradičního amerického westernu, které v sobě mimo jiné zahrnuje i bytovou jednotku. V naší síni slávy se umístil na dvanáctém místě.

11. místo: Srub Ulrichsberg

Dvoupodlažní srub těsně za hranicemi Česka na rakouské straně Šumavy. Zajímavé je u této stavby řešení terasy nad zděným suterénem. Nosné trámy jsou tu kotveny speciální technologií ke zděné části. Zasloužil si krásné jedenácté místo.

10. místo: Srub Stropešín

Srub s výhledem na Dalešickou přehradu je citlivě zasazen do svého okolí a poskytuje obyvatelům maximální komfort a pohodlí. Dům v sobě spojuje prvky moderního bydlení a přirozeným způsobem života blízkým přírodě. Tato, na první pohled, nenápadná stavba se umístila na desáté pozici v našem žebříčku.

9. místo: Srub Šumava

Srub na devátém místě má dokonce tři podlaží. Je proto vhodné ho využít pro početnější rodinu či jako penzion. Je postaven z ručně odkorněných smrkových klád ze zimní těžby o průměru 35 cm. Stavba má autentický přírodní charakter s neopakovatelnou atmosférou.

8. místo: Baloncentrum Břestek

Tento velký srubový objekt slouží jako penzion s restaurací a zároveň i zázemí pro balónové létaní. Na stavbu bylo použito 182 m3 vysoce kvalitní smrkové kulatiny vytěžené v českých lesích v zimním období. Tento srubový gigant se umístil na osmém místě.

7. místo: Srub Radek

Na sedmé pozici se umístil srubový dům Radek je svým tradičním vzhledem vhodným do téměř jakékoliv krajiny i se zástavbou. Dispozičně se jedná o stavbu 4+kk, ideálně tak uspokojí požadavky čtyřčlenné rodiny.

6. místo: Florida

Rodinný srubový podkrovní dům má tvar „L“. V přízemí se nachází předsíň, obývací pokoj s kuchyní, koupelna a terasa. V podkroví potom ložnice s prostorným balkonem, pokoj a koupelna. Sympatický srub si vysloužil šesté místo.

5. místo: Srub u jezera

Prostorný srubový rodinný dům o zastavěné ploše 220 m2 slouží jako místo setkávání rozvětvené rodiny. Je postavený v prudkém svahu a z terasy nabízí krásný výhled. Srub je postavený ze smrkové kulatiny o průměru 35–40 cm. Má dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží. Jeho celková užitná plocha je 530 m2. Umíte si představit bydlení v takovém domě?

4. místo: Kanadský srub na Vysočině

Rodinný srubový dům postavený kanadskou technologií leží v přírodě obklopený zelení a jezírkem nedosáhl na medaile, ale i přesto je velice povedený.

3. místo: Srub s prodlouženou střechou

Rodinný dům ze srubové kulatiny a kamennou podezdívkou má netradiční prodlouženou střechu, díky které se dům umístil na bronzové pozici v našem žebříčku.

2. místo: Moderní přízemní srub

Majiteli tohoto nevšedního srubu je mladý pár, který toužil po srubu pro jejich rodinné bydlení. Přáli si dům s co nejvíce světlem, prosklenými plochami, výhledy do okolní krajiny, kombinaci se zděnou konstrukcí a pohodlný bezbariérový přístup. Možná právě jeho netradiční pojetí mu přineslo krásné druhé místo.

1. místo: Srub v Kersku

Nejoblíbenějším srubem se stal tento krásný dvoupodlažní dům postavený ze smrkové kulatiny o průměru 35–37 cm. V současné době slouží jako rekreační objekt, avšak svými vlastnostmi splňuje i požadavky pro trvalé bydlení.

Tyto i další krásné srubové stavby si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
14.03.2023

Photocredit: Shutterstock

3

Masivní dřevostavby ožívají

Masivní dřevěné stavby již nejsou pouze sruby a roubenky, ale.. Číst více →Srubové domy: Fakta a inspirace

Nadchly vás srubové domy? Jaký je rozdíl mezi kanadským srubem a norskou technologií? Prohlédněte si fotogalerii srubů plnou inspirace... Číst více →Vymazlený kanadský srub, který musíte vidět

Stylový horský srub, který je vymazlený do posledního detailu. Tato fotogalerie vás vtáhne do pravé romantiky kanadského srubu... Číst více →Fotogalerie: 100+ srubů a roubenek, ve kterých chcete bydlet (aspoň na víkend)

Sruby a roubenky ukazují krásu pravého dřeva. Najděte si v galerii tu, ve které byste chtěli strávit pohodový víkend vy... Číst více →Rozměrové změny srubů a roubenek

Víte, že dřevo je schopné měnit své rozměry na základě změny vlhkosti okolního prostředí? Jaký je rozdíl mezi sesycháním a bobtnáním a jaké dopady to může mít při výstavbě srubů a roubenek.. Číst více →Výjimečný dokument z roku 1990: Tradiční stavba srubu ve Finsku

Zajímá vás tradiční proces výstavby srubů a roubenek? Tak to se určitě podívejte na tento krátký dokument, který vás provede stavbou srubu ve Finsku od základů až po střešní krytinu... Číst více →Srub nebo roubenka? Která stavba se k nám lépe hodí?

Postavit si klasický srub, nebo tradiční roubenku? Jak se od sebe tyto dvě dřevostavby liší a která se k nám Čechům lépe hodí?.. Číst více →Klasický srub s útulným a osobitým interiérem

Krásný klasický srub je citlivě zasazený do horské přírody a jeho osobitý a útulný interiér přímo vyzývá k relaxaci. Prohlédněte si ho zblízka... Číst více →Osudový srub v podhůří Jeseníků – virtuální 360° prohlídka

Jak se žije ve srubu postaveném v Česku? A už jste někdy takový srub zažili na vlastní kůži? V dnešním videu ho můžete navštívit alespoň virtuálně, a to dokonce s 360° kamerou... Číst více →Pět nejoblíbenějších roubenek z Čech a Moravy

Víte, jak vypadá pět nejoblíbenějších roubenek v Česku? Jsou mezi nimi moderní i tradiční stavby. Prohlédněte si je a inspirujte se... Číst více →