HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Chatu, která šetří energii, si postavili vysoko v horách

Chata z CLT panelů vysoko v horách (934 m n. m.) stojí mírně vyzvednuta nad terén. S okolím splývá díky nepravidelně zvrásněné fasádě a zelené střeše. Uvnitř chaty zažijete obě tváře severu – přívětivou i drsnou. Navštivte ji s námi v dnešním článku.


Skigard Hytte
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Bruce Damonte, Juan Benavides (se souhlasem)

Chata, která se ztrácí v přírodní scenérii

Chata, která stojí v drsných podmínkách pod vrcholem Bílé hory (1039 metrů) v Norsku, je zbudována s maximálním respektem vůči svému okolí, a tak, aby ze zalesněné krajiny příliš nevyčnívala. Ohled na zachování netknutého krajinného rázu se může jevit omezujícím, ale pro práci architektů znamenal i výhody. Přeci jen, chata stojí ve výšce 934 metrů nad mořem, a tak by jí přílišná expozice vůči okolí vystavila dost nemilosrdným klimatickým podmínkám. Ledový vítr tu z vás snadno vytáhne poslední jiskřičku tepla, takže chata držící se při zemi je dobrou reakcí. Architekti ze studia Mork-Ulnes si ale dali záležet i na minimalizaci vjemu vnější kontury objektu. Dokázali rozrušit linii rovné střechy, která působila nepatřičně. Jak? Tím, že fasádu celého domu překryli diagonální mozaikou z nepravidelných dřevěných kůlů, skigardů. Tím vytvořili optický klam, který tříští linii. Prohlédněte si unikátní horskou chatu v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Bruce Damonte, Juan Benavides (se souhlasem), Bruce Damonte, Juan Benavides (Mork-Ulnes)

S důrazem na severské stavební tradice

Léty vybělené dřevo kůlů (které tu tradičně bývají využívány k hrazení pastvin) navíc koresponduje s barvou kmenů stromů pokroucených sněhem a větrem. Zvenku tak chata naprosto splývá se svým okolím. Víte, že někde tam u Bílé hory Kvitfjell je, ale vidět nejde. A když už se nacházíte uvnitř? Nabízí se vám odtud přímo strhující výhledy do údolí Lillehameru, tedy do civilizace, stejně jako do nepřístupné divočiny. S onou izolovaností a nepřístupností to samozřejmě nemůžeme přehánět. Kolem chaty vede severská stezka pro treking nabízející stokilometrový okruh pro náročné turisty. V létě je tu vcelku živo.

A v zimě? Musíte počítat s tím, že na nákup je třeba vyrazit včas, a na lyžích. Ale nebojte, z kopce do obchodu to prý máte za 45 minut. Přírodními podmínkami diktovaná nutnost pohybu na běžkách se pro někoho může jevit jako hendikep, ale v Norsku se s nimi snad i rodí. Je to tradice, a podobně tradiční je i zbytek chaty Skigard Hytte.

Zelená střecha není pro parádu

Nechybí například ozeleněná střecha, zarostlá mechem, lišejníky a odolnými trsy travin. Až do 19. století byla tato praxe ve Skandinávii zcela běžná a dnes si na ni seveřané znovu vzpomínají. Zelené střechy totiž perfektně izolují strop, svou nasákavostí chrání před požárem (což asi bylo v době otevřených krbů důležité) a jak dnes podotýkají odborníci, proměňují geometrii větru, čímž snižují tepelné ztráty objektu a tím i energetickou náročnost. Chata má pravidelný plán s centrálním koridorem, který proniká do za sebou řazených místností. Takhle se ještě před pár generacemi stavělo v norském regionu Trondelag, odkud architekt pochází. Nechybí tu ani tradiční frustrum, střešní okna, která do interiéru přivádí světlo.

Hřejivá náplň v drsné krustě

Samotná stavba je kvůli snížení dopadu na krajinu mírně podložena betonovými pilíři. „Je to praktické, protože v zimě nemusíte odhazovat sníh, abyste se dostali ven,“ komentuje to architekt. A napomáhá to i snadnější ventilaci, vlhkost podloží během jarního tání přestává být problém. V porovnání s hrubostí a zvrásněností své fasády vyniká Skigard Hytte „hladkým“ a kompaktním interiérem, který je kompletně veden v dřevěných obkladech. Základním materiálem se tu stala borovice, ať už v přirozené podobě, nebo v kombinaci CLT panelů. Stavební zajímavostí je průchozí zastřešená terasa, která odděluje technickou část domu od obytné. A z výhledů do krajiny získává chata maximum bezrámovým oknem, které je šestimetrovou obrazovkou. Co dávají? Výhled do údolí. A to je celoroční čtyřiadvacetihodinový přenos, který se tu neomrzí. Celá chata má nevšední, pohodovou atmosféru.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
25.11.2022

Photocredit: Bruce Damonte, Juan Benavides (se souhlasem)

4

Video: Jednoduchá chata z CLT panelů ve stylu LEGO

Woody 15 je víceúčelová chata poskládaná z CLT panelů, kterou je možné postavit téměř kdekoliv a za velice krátkou dobu.

CLT panely: Vrstvené masivní panely, které voní dřevem

Co je to CLT panel? Dřevěné masivní panely jsou konstrukčním systémem dřevostaveb nabízejících pohledové dřevo, vysokou pevnost a moderní design.

Fotogalerie: Dřevostavby v údolí pod Mont Blancem

Kombinace kamene, masivního dřeva i prosklených ploch je prostě úchvatná. Podívejte se, jak vypadají dřevostavby, které se staví pod nejvyšší horou Evropy.

Rekonstrukce na ruský způsob: Jak se zpevní staticky narušený dům?

V Rusku má práce se dřevem ve stavebnictví dlouhou tradici. Tenhle projekt ale posouvá nastavené hranice o hezký kousek dál.

Dovolená v Chorvatsku jinak – přímořské bungalovy šetrné k životnímu prostředí

Nekomplikovaný přístup, v rámci kterého vzniká dřevostavba z předchystaných prefabrikátů, má minimální uhlíkovou stopu. Prohlédněte si plážové eko domky v Chorvatsku.

Chata se závěsným krbem. Je s podivem, kolik lidí dokáže ubytovat

Dokonale skrytý útulek na břehu jednoho norského fjordu nabízí skvělé útočiště pro horaly a dobrodruhy. Nebudete věřit, kolik jich dokáže ubytovat.

Prohlédněte si netradiční komplex norských chat pro trekaře ležící přímo pod dramatickým ledovcem

Nahlédněte s námi do velkorysých dřevěných interiérů, které lákají k odpočinku i horským výkonům norské trekaře.

Video: Pobyt v útulné lesní chatě – mladý pár v něm objevil recept na štěstí

Podívejte se na krátké čtvrthodinové video o mladém páru, který se rozhodl strávit pár nocí v lesní chatě. Jakého ponaučení nabyli?

Velkolepá áčková chata s proskleným štítem a terasou je ukrytá v lesích

Lesní chata do tvaru A podtrhuje nejmodernější trendy současného navrhování interiérů. Podívejte se na fotografie v galerii.

Vyhlídková věž je první stavbou svého druhu na světě. V čem je tak unikátní?

Dřevěná vyhlídková věž ve Spojených státech má několik světových prvenství. Jaká to jsou, si přečtěte v našem článku. Věž si prohlédněte v galerii.